Illegale Bauten, im Kombinat, Platz 5. Mai, werden von der Ordinären Berisha, Kosovo Mafia in Tirana abgerissen

Deutschland finanzierte überall den Verbrecher Banden, die Wasserleitungen, Infrastrutur, Strassen, Kanalisationen. Alles illegal gebaut, im Wild West Stile, von der weltbank, EU Banken, der KfW und der angeblichen Entwicklungshilfe, KfW finanziert, dieses kriminelle Enterprise, der Land Eroberung, Grundstücks Handel, mit Mafia Notaren, Richtern, Staatsanwälten, Baupolizei und Anwälten.

2001: AAEF Reklame Tafeln an der damaligen National Strasse nach Tirana, wo man Tausende von illegalen Grundstücken verkaufte. ca. auf der Ostseite wo heute Mercedes illegal gebaut hat

Ein Geschäftsmodell der Albaner Politik, Geldwäsche, illegales Bauen, Drogen und Frauen Handel, ebenso von der EU, KfW, oft auch den Amerikanern, die den Betrug mit USAID, dem AAEF Fund starteten.

Erneute Unruhen, weil illegale Verbrecher Häuser, Wohnungen in Tirana abgerissen werden, im Kombinat, Platz des „5.Mai „

Es sind hier Kosovaren Verbrecher Banden und Berisha Leute aus Nord Albanien

Policia rrethon ‘5 Majin’ në Tiranë, IKMT shemb disa banesa në kuadër të rindërtimit! Një prej banorëve refuzon, hipën mbi çati dhe lidhet me pranga: E kam shtëpinë me letra! Ndërhyn FNSH! (VIDEO)

TIRANË- Shembja e 7 banesave (nga 430 në total) që preken nga projekti i rindërtimit në zonën e ‚5 Majit‘ në Tiranë është shoqëruar me tensione mes banorëve dhe Policisë. Banorët kanë bërë rezistencë, pasi sipas tyre shembja e banesave është kundër ligjit, duke theksuar se ato nuk kanë bërë asnjë marrëveshje me Bashkinë e Tiranës sa i përket bonusit të qirave dhe se nuk dinë se ku të shkojnë. Report Tv ka ndjekur nga afër procesin, ku ka pasur një moment tensioni, pasi familja Mziu ka refuzuar që të lërë banesën për shkak se sipas tyre e kanë me dokumente të rregullta. Një prej familjarëve është lidhur me pranga dhe ka hipur në çati. Është dashur ndërhyrja e FNSH-së që të evakuohen të gjithë familjarët.

Nënkryetari i bashkisë së Tiranë, Arbian Mazniku, tha në një intervistë për Report Tv se banorët i kanë marrëveshjet e gatshme me bashkinë dhe se do të shpronësohen me metër për metër si në truall ashtu edhe në banesë. Banorët e njësisë administrative numër 4 dhe numër 8 që preken nga ky plan, do të strehohen më tej në një bllok pallatesh që ndërtohet po te “5 maji” e ku do të bashkëjetojnë edhe banorë, shtëpitë e të cilëve kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, por edhe ata që i kap plani zhvillimor.

 

Ora 13:16

Përplasjet për shembjen e banesave tek ‘5 Maji’, Meta: Pamjet tronditëse, çështje të tilla të zgjidhen me ligj

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me shembjen e disa banesave nga IKMT në Tiranë në zonën e 5 majit, ku pati edhe përplasje mes banorëve dhe policisë.

‘Para se të kaloj tek çështja që ju keni merak, unë kam një çështje tjetër tronditëse. Opinioni publik është tronditur sot nga disa pamje të dhunshme të disa familjeve në kryeqytet. Këto nuk janë pamje për herë të parë dhe nuk nderojnë autoritetet dhe agjencisë ligjzbatuese. Çështje të tilla duhet të zgjidhen në bazë të ligjit. Dhe duke garantuar strehimin e përkohshëm në çdo rast. Me këtë rast i bëj thirrje Avokatit të Popullit që të njihet me veprimet dhe shkeljet e mundshme të pretenduara dhe të ndajë shqetësimin e tij.’- tha Meta.

Ora 11:47

Protesta te ‚5 Maji’/ Banori refuzon që të lërë shtëpinë, ndërhyn FNSH, e largon nga çatia (VIDEO)

 

Disa banorë të familjes Mziu kanë refuzuar që të lënë shtëpinë, e ndërsa siç shihet në pamjet që Report Tv kanë ndërhyrë FNSH dhe Policia. Ato pritet që të bëjnë largimin e personave që kanë bërë rezistencë, e për disa momente fadroma ka ndalur punën.

Ora 11:35

Protesta e banorëve të ‘5 Majit’, PD: Rama ka ndërtuar shtetin e shkatërrimit për njerëzit dhe pasurimit për vete

Deputetët Dhurata Çupi dhe Bledion Nallbati nga Komisioni i Ligjeve dolën sot në krah të banorëve tek 5 Maji kundër prishjes pa kontratë të shtëpive të tyre. Nënkryetarja e Komisionit të Ligjeve Dhurata Çupi tha se 430 familje po hidhen në rrugë jo për interes publik, por për të pasuruar më shumë Edi Ramën dhe Erion Veliajn.

‘Janë trishtuese këto pamje këtu tek 5 Maji. Shkatërrohet shtëpia, shkatërrohet pasuria. Që nga 2013-a, ne kemi parë shtetin e Edi Ramës që vetëm shkatërron. Shkatërron shtëpitë e qytetarëve, i nxjerr jashtë. Shkatërron rrugët, shkatërron gjithçka vetëm për të ndërtuar për vete. Këtu po shkatërrojnë 430 shtëpi të qytetarëve, pasi nuk i kanë legalizuar përfundimisht. Ju i dini premtimet për t’i legalizuar të gjtihë, kur u marrin votën dhe sapo mbarojnë votimet, nis shkatërrimi i pronës. Kemi ardhur këtu me kërkesën e banorëve nga komisioni i ligjeve, jo vetëm për të qenë krah qytetarëve, por edhe për të parë dokumentacionin për kallëzimet që do të bëjnë qytetarët. Për t’iu drejtuar SPAK-ut për rindërtimin në përgjithësi, por dhe për rastin e 5 Majit. Është një rast abuziv. Shkatërrohen 430 banesa për të ndërtuar godina të tjera nga shteti. Pra, nuk është shpronësim publik. E thanë edhe qytetarët. Këtu nuk ndërtohet infrastrukturë. Këtu ndërtohen pallate per Edi Ramën dhe njerëzit e Edi Ramës, prandaj po merr pasuritë e qytetarëve. Shqiptarët nuk njohin parti para shtëpisë së tyre, para jetës së tyre, para fëmijëve të tyre. Ne jemi në krah të qyetarëve sot dhe do të vazhdojmë të jemi për t’i ndihmuar për procedurat ligjore. Nuk kanë njoftim për prishjen e shtëpive, nuk kanë kontratë ku do të rrinë. Askush nuk thotë se ku do të jetojnë sot këta qytetarë që u kanë prishur shtëpitë ndërkohë. Kjo është një gjendje e jashtëzakonshme dhe e papranueshme. Është historia e nisur nga Edi Rama që në 2013-ën dhe e vadhdon. Pas çdo fushate elektorale bën këto gjëra të tmerrshme me qytetarët, vetëm shkatërron. Ne jemi në krah të qytetarëve kundër pushtetit të Edi Ramës që pasurohet vetë dhe varfëron njerëzit. Sot janë 430 familje këtu, nesër do të jenë diku tjetër. Shqiptarëve u ka marrë tokën, u ka marrë detin dhe ajrin për pushtetin dhe pasurimin e tij.’- tha Çupi.

Ora 11:28

I preket shtëpia nga rindërtimi, banori te ‚5 Maji‘ refuzon shembjen, hipën mbi çati: E kam shtëpinë me letra, s’kam bërë asnjë marrëveshje

 

Një banor ka refuzuar që shtëpia e tij të shembet, në kuadër të rindërtimit. Siç raporton gazetarja e Report Tv, Enxhi Musaj, ai ka hipur në ballkon dhe refuzon të lërë shtëpinë.

https://shqiptarja.com/lajm/policia-rrethon-zonen-e-5-majit-ne-tirane-pritet-shembja-e-disa-banesave-ne-kuader-te-rindertimit

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (5)

 • joker
  Jan 20, 2022., 19:34 •

  Das Haus von der Mziu Mafia wurde ebenso zerstört. Angebliche Anträge für Legalsierung, ein Geschäftsmodell von Kriminellen Der Abriss der Wohnungen auf '5 Maji', die Bewohner berühren mit Geschichten, das Familienoberhaupt Marku: Wir sind 13 Leute draußen, wir schlafen in Autos! Der Vater des selbsternannten Jungen: Sie haben die Mühe meines Lebens niedergerissen Der Abriss von Häusern auf „5 Maji“ und der Schmerz, Eigentum zu verlieren, stellen die Bewohner vor das Dilemma, wo sie Unterschlupf finden sollen. Die erste Nacht verbrachten sie mitten in der Kälte im Auto. Report Tv bringt die Geschichten von zwei der Familien, die ihr Drama der Eigentumszerstörung erlebt haben. Enxhi Musaj 20. Januar, 19:15 Uhr | Zuletzt aktualisiert: 20. Januar, 19:18 Uhr [Schrift vergrößern] [Schrift verkleinern] "Es war ein Horror, dass niemand es versuchen sollte", war die halblaute Botschaft von Fadi Mziu, Besitzer einer dreistöckigen Villa in Einheit 4, die seit Mittwoch in Trümmern liegt. Fadil ist der Vater von Ledion Mziu, dem Jungen, der sich entschied, sein Haus selbst zu zerstören, auf das Dach kletterte und sich bis zum Ende wehrte, um das Eigentum zu schützen. LESEN SIE AUCH: Albanien vorübergehend ohne die Wissenschaftliche Polizei, die Einrichtung wird in das Gebäude verlegt, die Begutachtung von Beweismitteln aus Verbrechen im Land wird ausgesetzt

 • Insider
  Jan 25, 2022., 22:53 •

  Durres, ist ein Irrenhaus von Dumm Kriminellen bei Grundstücken

  • Insider
   Jan 27, 2022., 14:09 •

   Kataster von Durrës nach erwarteter Entlassung von Managern gesperrt, 200 Akten mit Unregelmäßigkeiten 26.01.2022 21:11 Das Durrës Katasteramt wird bald auf unbestimmte Zeit keine Dienstleistungen mehr erbringen, da die meisten Mitarbeiter entlassen werden, heißt es. Laut einem Bericht wurde Generaldirektor Artan Lame vom Justizministerium aufgefordert, die Mehrheit der Mitarbeiter des Katasteramts von Durrës zu entlassen. Durrës cadastre blocked after expected dismissal of managers, 200 files with irregularities 26/01/2022 21:11 Durrës Cadastre Office will soon no longer provide any services for an indefinite period as most of the employees will be laid off, is reported. General director Artan Lame, has been asked by the Ministry of Justice to dismiss the majority of the employees of the Durrës cadastre office, according to a report. 16 employees, including the Director of Cadastre, Head of Cartography and Registration, Head of Property Transfer, head of ALUIZN, and 10 specialists of this directorate are accused of abuses in 215 property legalization files, some of which completely lacked the most important documentation required by law. The 386 pages report of the Ministry of Justice also states that some of the cases have been sent as lawsuits to the Special Prosecution Office SPAK, the Prosecution Office of Durrës and Tirana. Top Channel required comments from the cadastral executives accountable for the 200 abusive practices, but there has been no official response. The Durrës Cadastre has been relocated to the village of Preza in Tirana, along with the Tirana, Kruja and Kavaja agencies since 12 July. Top Channel

 • Insider
  Jan 28, 2022., 19:25 •

  Ist die Familie des Sonder Staatsanwaltes Arben Kraja, direkt in die gefälschten Grundstücks Räubereien im Bezirk Durres verwickelt, was Viele erklären würde Arben Kraja, Leiter SPAK als „Katze vor der Pfanne“; Hier sind 2 "thela" 25 Millionen Euro für Cousin Hasan Hafizi 26.01.2022 in Kryesore, Daily News Ein A Arben Kraja, Leiter SPAK als „Katze vor der Pfanne“; Hier sind 2 "thela" 25 Millionen Euro für Cousin Hasan Hafizi Arben Kraja, Leiter SPAK als „Katze vor der Pfanne“; Hier sind 2 "thela" 25 Millionen Euro für Cousin Hasan Hafizi

  Arben Kraja, shefi i SPAK si “maçoku para tepsisë”; ja 2 “thela” 25 milionë Euro për kushëririn Hasan Hafizi

  26/01/2022 ne KryesoreLajmi i DitësA AArben Kraja, shefi i SPAK si “maçoku para tepsisë”; ja 2 “thela” 25 milionë Euro për kushëririn Hasan Hafizi

  Ka shkuar natën vjedhurazi si “kone” te zyra e kryeministrit që ka nën hetim/ Shqiptarët menduan, se me emërimin e Arben Krajës në krye të Prokurorisë së Posaçme, do niste goditja me pranga e sektuestro ndaj politikanëve dhe shtetarëve të zhytur në krime e korrupsion, mirëpo ku e dinin shqiptarët që presin drejtësi, se mafiozët Rama-Berisha-Meta dhe trafikantët e oligarkët e kishin emëruar këtë pazarxhi në krye të SPAK, për të mos i prekur; prandaj e joshën dhe e kanë zhytur në “tepsinë” e pushtetit, duke e bërë kopje të ish-shefit Adriaktik Llalla, të cilin vetë Arben Kraja e dënoi minimalisht dhe e lejoi të arratisjes para arrestimit

  Prej 2 vitesh, drejtuesi i SPAK, Arben Kraja ka murosur dhe nuk çon në gjykatë, 54 kallëzime penale bërë për Edi Ramën, Erjon Veliajn, Ballukun, Dakon, Agollin e FSHZH, Berberin e KESH etj.; si dhe për oligarkët Fusha, Ulaj, Milo Gjikuria, Gentian Sula, Sadri Abazi, Dod Doçi i “Lura” dhe për deputetë, drejtorë e kryebashkiakë të PS, PD e LSI.


  Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI


  -Lexo edhe:

  Kryeministri rrit pagat e shefave të Kadastrës në 2 milionë lekë

  Analiza/ Referendumi si provë për qeverinë e Serbisë

  Këtë detyrë, institucion e shërbim publik, kreu i SPAK Arben Kraja e ka degraduar deri në atë derexhe, sa me një mesazh çohet nga krevati e shkon vjedhurazi natën te zyra dhe sarajet private e qeveritare të kryeministrit Rama, kur këtë e ka objekt hetimi.

  “Orgjitë” natën, kanë krijuar dyshime të plota, se përse shefi i SPAK nuk ia dërgon Edi Ramës, “pusullën” e hetimit për aferën 30 milionë Euro te Unaza e Re dhe OST me oligarkët Bashkim Ulaj, Pëllumb Salillarin e Klodian Gradecin, ose për aferën 430 milionë Euro landfille me trafikantët Klodian Zoto e Mirel Mërtiri dhe zullume të tjera.

  Kreu i SPAK shkon në ballo e bankete me kryebashkiakun Erjon Veliaj dhe ish-ministrin Ilir Beqja; në vend që Beqjen ta çojë para gjykatës për afro 1 miliardë Euro koncesione e tenderë në shëndetësi; ndërsa  Erjon Veliajn për korrupsionin 115 milionë Euro në bashki, për 758 mijë m2 troje e 31 milionë Euro Taksë Arsimi të zhdukur.

  Disa thonë, se Arben Kraja ka frikë prej tyre e nuk guxon t’i thërrasë për t’i pyetur, as si persona që kanë dijeni për vjedhjet e bëra me tenderë, ankande e koncesione, të cilat sipas KLSH janë afro 8 miliardë Euro në 8 vite pushtet.

  Mirëpo dy faktet, që po publikojmë sot, tregojnë se shefi i SPAK, Arben Kraja, nuk ka mungesë provash kriminale në kallëzimet që i kanë shkuar; por bën ca punë e qoka personale me shefat e pushtetit, sipas shprehjes: “Urtë e butë e plotë tigani”, duke përdorur SPAK-un si “tezgë pazaresh”.

  Fakti i parë/ Më 29 dhjetor 2021, firma “Albavia Sh.p.k” e Hasan Hafizit, kushëri i Arben Krajës, ka marrë nga ARRSH tenderin 9.8 milionë Euro, me objekt: “Shtesë fondi për punime lidhëse në Unazën Lindore “Loti 2” të Tiranës, duke bërë kualifikim fals të 3 firmave të tjera kukulla, sa për të mashtruar se ka patur garë.

  Saktësojmë, se ky tender është shtesë fiktive, mbi vlerën e tenderit 15 milionë Euro, që firmës “Albavia Shpk” të kushërit të Arben Krajës dhe burrit të ish-deputetes “rilindëse” Mimoza Hafizi, i është dhënë më 10 tetor 2018, për ndërtimin e Segmentit Nr. 2 të Unazës Lindore-Tiranë, kur rrugët lidhëse janë brenda vlerës 15 milionë Euro.

  Fakti i dytë/ Më 6 janar 2021, kur SPAK kishte në dorë kallëzimin penal për Kadastrën Vlorës e Zyrës Qendrore në Tiranë dhe aferën 21 milionë Euro të Pedonaleve Vlorë-Sarandë; Këshilli i Qarkut-Vlorë ka marrë nga qeveria një fond të përshpejtuar me vlerë 6 milionë Euro, për krijim aksesi urban në Plazhin e Drymadhës, të cilat ia ka dhënë firmës “Albavia Shpk” të Hasan Hafizit, kushëririt të shefit të SPAK, Arben Kraja.

  Ka dhe fakte tjera, deri te suita 115 mijë Euro, që Arben Kraja thotë se e ka blerë me kursime te kompleksi Lura 3” në Lalëz, nga Dod Doçi, të cilin e ka patur dy herë në hetim: Për skandalin e 68 mijë m2 tokë që i dha me letra false banda e Kadastrës Durrës; dhe për kallëzimin e që bëri IKMT, lidhur me falsifikimin e lejes së ndërtimit për 115 apartamente e vila në Lalz.

  noch kein GAS

  https://pamfleti.net/arben-kraja-shefi-i-spak-si-macoku-para-tepsise-ja-2-thela-25-milione-euro-per-kusheririn-hasan-hafizi/

  https://pamfleti.net/arben-kraja-shefi-i-spak-si-macoku-para-tepsise-ja-2-thela-25-milione-euro-per-kusheririn-hasan-hafizi/

  https://pamfleti.net/arben-kraja-shefi-i-spak-si-macoku-para-tepsise-ja-2-thela-25-milione-euro-per-kusheririn-hasan-hafizi/

 • navy
  Feb 22, 2022., 15:13 •

  Weitere 12 illegale Mafia Bauten abgerissen  

  Shemben 12 shtëpi tek ‘5 Maji’/ Banorët përplasen me policinë, hedhin shashka dhe qëllojnë me gurë në drejtim të efektivëve! Policia hedh gazlotsjellës dhe shoqëron 3 banorë (VIDEO)

  TIRANË- Me tensione dhe përplasje mes policisë është shoqëruar protesta e banorëve të ‘5 Majit’ ditën e sotme, ku u shembën 12 shtëpi, duke e çuar në afro 120 objekte të rrëzuara deri tani për rindërtimin dhe rikualifikimit urban. Të bashkuar, banorët e njësive 4 dhe 8, tentuan që të pengojnë efektivët e policisë dhe Inspektoriatin e Mbrojtjes së Territorit (IMT), të mos ndërhyjnë. Përtej mureve të shtëpive të tyre që pritej të shembeshin nga fadromat, ato sulmuan efektivët me gurë dhe me shashka, ku mbetën të plagosur 8 policë. Policia u kundërpërgjigj duke hedhur gazlotsjellës që t’i shpërndajë, ndërsa shoqëroi me forcë banorët protestues Bekim Cerrin, Loreta Nikollin dhe Mirash Markun.
  I tronditur nga gjithçka çka po shikonte dhe që më pas do finalizohej me prishjen e banesës së tij, Genc Gjini u shfaq u pakontrolluar në rezistencën e tij. E bija duke qarë dhe të afërmit e tjerë të tij u përpoqën ta qetësonin, dhe e tërhoqën. Edhe shtëpia e Ajlës, e cila natën ‘festoi’ ditëlindjen e 5 të saj u shemb sot! Kyrepolici Gledis Nano foli nga Vlora për gjendjen e efektivëve dhe tha se ato janë në gjendje të mirë shëndetësore.

  Lista e pronarëve të pronaveqë u është shembur shtëpia sot nga njësia nr.4 dhe njësia nr.8

  Arben Deda shtëpi+ tokë të legalizuar Geg Nikolli shtëpi + tokë të legalizuar Simon Nikolli shtëpi+ tokë të legalizuar Eduart Nikolli shtëpi + tokë të legalizuar Fehmi Suti vetem shtëpinë e legalizuar Preng Kodra vetëm shtepinë e legalizuar Gjin Nikolli shtepinë e legalizuar, tokën jo Vlash Marku në proces legalizimi Bekim Cerri proces legalizimi Laureta Nikolli ndërtim pa leje Genc Gjini në proces legalizimi Në zgjidhjen që ka ofruar bashkia, banorët e njësisë administrative numër 4 dhe numër 8 që preken nga ky plan, do të strehohen më tej në një bllok pallatesh që ndërtohet po te “5 maji” e ku do të bashkëjetojnë edhe banorë, shtëpitë e të cilëve kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, por edhe ata që i kap plani zhvillimor. Nga ana tjetër, shumica e banorëve që janë prekur nga projekti i lagjes së re te “5 Maji” janë dakordësuar dhe kanë filluar nënshkrimin e marrëveshjeve me Bashkinë e Tiranës për t'u pajisur me shtëpi, sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, nëpërmjet procesit të kompensimit përmes shkëmbimit. Sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, sigurohet se të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re.
  Policia e Shtetit bëri thirrje të shmangen aktet e dhunës mbi forcat e rendit, në të kundërtën ata do të përballen me ligjin
  Ora 10:50
  Shemben 12 shtëpi tek ‘5 Maji’ (FOTO)
  30 / 30
  1 / 30
  2 / 30
  3 / 30
  4 / 30
  5 / 30
  6 / 30
  7 / 30
  8 / 30
  9 / 30
  10 / 30
  11 / 30
  12 / 30
  13 / 30
  14 / 30
  15 / 30
  16 / 30
  17 / 30
  18 / 30
  19 / 30
  20 / 30
  21 / 30
  22 / 30
  23 / 30
  24 / 30
  25 / 30
  26 / 30
  27 / 30
  28 / 30
  29 / 30
  30 / 30
  1 / 30
  Ora 09:19
  Ditëlindja që askush s'do e donte! Vogëlushja ‘feston’ 5-vjetorin natën jashtë dhe me rrënojat e banesës së shembur te ‘5 maji’
  Tek prisnin që t’u shembej shtëpia, vajza e banorit Bekim Cerri, festoi datëlindjen e saj të 5-të. Në pamjet e siguruara nga Report Tv, shihet teksa nëna e saj shpërndan ëmbëlsirat tek banorët e tjerë të cilët nuk i pret një ditë po kaq e hareshme.
  https://shqiptarja.com/lajm/fati-i-shembjes-se-banesave-ben-bashke-serish-banoret-e-5-majit-ja-si-nisi-kesaj-here

Wird geladen
×