ARCHIVE

„Adria Airways“ beendet Flüge nach Tirana am 2. Oktober 2019

Nach der bankrotten Ungarischen Fluglinie „MALEV“ vor vielen Jahren, wird auch diese besonders wichtige Fluglinie nach Tiraan mit dem Drehkreuz Lubjana, und Mitglied im Lufthansa Pool die Fluglinie einstellen.

Adria Airways në vështirësi financiare rrezikon falimentin, anulohet linja e fluturimeve Lubjanë-Tiranë

Kompania sllovene Adria Airways e cila ka ndërprerë fluturimet që nga dita e martë 23.30 ka afat deri në 2 tetor që të paraqesë një plan ristrukturimi financiar përndryshe do t’i hiqet licenca përkatëse. Kjo shoqëri që mbulon prej kohësh edhe fluturimet Lubjanë-Tiranë ndodhet në vështirësi financiare dhe nuk ka siguruar ende një ndihmë të premtuar nga shteti slloven.

Paralajmërimin për heqjen e licencës e ka bërë dje agjencia shtetërore sllovene e aviacionit. Adria Airways ka patur deri pak ditë më parë 20 avionë, por aktualisht mund të operojë vetëm me 10 prej tyre pasi kontraktorët që ia kishin lëshuar me qira ia kanë bllokuar për mungesë pagese.

Ende përfaqësuesit e kompanisë nuk kanë bërë të ditur nëse do të mund të paraqesin planin e kërkuar deri më datë 2 tetor çka rrezikon edhe punësimin e 500 punonjësve të saj. Të paktën deri të premten sipas komunikimit që ka bërë Adria Airways shumica e fluturimeve nuk do të kryhen kur përfshihet edhe linja Lubjanë-Tiranë do operojë vetëm linja me Frankfurtin.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com

 

OSCE: Entäuschende Gespräche über die Wahlrechts Reform in Tirana

Mit smartphone, twitter, facebook verblödeten Kriminellen zu sprechen ist halt ziemlich schwierig. Der Stimmenkauf und Wahlen der Albaner Mafia ist nun mal halt Hauptgeschäfts Grundlage, von korrupten EU Politikern der Dummheit akzeptiert. Knut Fleckenstein, der Berufskriminelle zerstörte Albanien vollständig, mit seinen Umtrieben. Eine Wahlreform, wird zum Theater ausarten.

Bernd Borchardt, die letzte Bastion, eines Diplomates in Tirana und die Zustände in Albanien, sind heute viel Schlimmer wie in 1997.

Der „Skrapri“ Mafia Boss: Ilir Meta will die OSCE Truppe mit Bernd Borchart, Miroslav Lajcak vorführen

OSBE pas tryezës: Të zhgënjyer, nuk e qeverisim ne këtë vend

September 25, 2019 12:07

OSBE pas tryezës: Të zhgënjyer, nuk e qeverisim ne këtë vend

Ambasadori i OSBE-së, Bernd Borchardt është shprehur i zhgënjyer me situatën e krijuar sot në tryezën për Reformën Zgjedhore. në një prononcim për mediat në përfundim të tryezës, Borchardt tha se do shohin më me kujdes hapin e radhës.

Ai u shpreh kundër propozimit të PD-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, që të realizohet nga një strukturë e posaçme me përfaqësues të SHBA-së, BE-së dhe OSBE-së.

“Nuk jam i lumtur për situatën që u krijua. Është zhgënjyese. Hapin tjetër do ta shohim. Njerëzit duhet të qëndronin, të dëgjonin në atë tryezë. Ne nuk e qeverisim këtë vend, që të marrim në dorë reformën, ne nuk jemi të zgjedhur. Jemi këtu për të dhënë mbështetjen tonë”, u shpreh ambasadori i OSBE.

j.l./ dita

Die meisten Gelder wird auch bei der Betrugshilfe für Erdbeben Opfer die EU Leute mit Edi Rama nahen Leute stehlen und umleiten

EP President, EU ready to help rebuild Albanian buildings destroyed by earthquake

09/23 17:11

 

Wird geladen
×