ARCHIVE

Die Kriegs Morde Weltweit des Pentagon und des Department of State

10 Sekunden für eine Entscheidung im Kriegslärm

January 11, 2020

Iranian Armed Forces Say They Inadvertently Shot Down The Ukrainian Plane – Updated

Updated below

The Iranian Armed Forces General Staff just admitted (in Farsi, English translation) that its air defenses inadvertently shot down the Ukrainian flight PS 752 shortly after it took off on January 8 in Tehran :

 

https://www.moonofalabama.org/2020/01/iranian-armed-forces-say-they-inadvertently-shot-down-the-ukrainian-plane.html#more

USS CVN AOTEAROA – A Lockheed Weapons Platform.

The crash is super significant to the energy sector as the planes passenger manifestos includes;

Image result for sam zokaei linkedin

A BP senior reservoir engineer Sam Zokaei. His trip to Iran comes as US Treasury approves BP’s Iranian consortium in the North sea and occurs after the discovery of a super oil field. The find would add around 34 percent to the OPEC member’s current proven reserves, estimated by energy giant BP at 155.6 billion barrels. The new reserves, if proven, would lift it to third place, just before regional arch-rival Saudi Arabia. It would also allow Iran greater control of global oil prices. The field is located near the Iranian Iraqi border.

Image result for giant oil field iran

Also on board was Mehdi Eshaghian graduated with B.Sc. degree in Mechanical Engineering from Sharif University of Technology, the home of Iran’s nuclear program. In September 2018,  Mehidi worked on designs for improving the efficiency of batteries used in electric cars and had back ground in automation and robotics.

Image result for Mehdi Eshaghian

In January 2020 Lockheed Martin took giant steps to become a major player in the energy sector announcing it plans to launch the world’s first flow battery.. A battery that could be used in large scale commercial or infrastructure projects “[We’re] talking about applications being major grid-scale, multiple megawatts, to hundreds of megawatt-sized storage. We want to do larger projects: the economies of scale certainly work out better on larger projects.

https://postmanproductions.wordpress.com/2020/01/10/uss-cvn-aotearoa-a-lockheed-weapons-platform/

 
Lisa Fitz

Wem gehört die illegal gebaute 760.000 € Villa im Golf von Lalzi?

Wieviele Leute, darunter die Stadt Polizei von Durres, Baupolizei, Rathaus, Alle Kadaster Beamten, verwickelt sind in illegale Dokumente, Duldung von illegalem Bauen ? Ein Schwarzes Loch, seit über 20 Jahren.

PD Ex-Minister, der Berisha Bande werden verdächtigt, und auch sehr wahrscheinlich.

Man macht also lustig weiter im Alten Landraub Modell, mit käuflichen Leuten im Kadaster Amt Durres, wo schon über 100 Leute verhaftet wurden, oder auf der Flucht sind.

Villa ‚760.000 Euro‘ wird in Lalzi Bay entdeckt! Bardhi greift ‚Rithemelimi‘ an: Die echte Opposition hat es, sie wird von Rama als Geisel gehalten! Shehu: Inszenierung! Anprangern! Spaho: Schurke und Becken
Im Parlament wird Bardi zur Rede gestellt, von Edmondo Spaho, Tritan Shehu, der KAS und CDU Ratte, nur im Original zu sehen

 

“Mos më bërtit mua, palaço”, demokratët zihen me njëri-tjetrin në sallën e Kuvendit për vilën 760 mijë euro

May 12, 2022 11:30

“Mos më bërtit mua, palaço”, demokratët zihen me njëri-tjetrin në sallën e Kuvendit për vilën 760 mijë euro

Një situatë kaotike është krijuar në Kuvend, ku deputetët e PD janë përplasur me njëri-tjetrin.

Edmond Spaho është përplasur me Gazment Bardhin.

Mes Spahos dhe Bardhit ka pasur një debati të ashpër, ku janë përdorur dhe fjalët “zhduku”, “s’të vjen turp”, “palaço”.

Për disa minuta u ndërpre dhe raportimi i drejtorit të Agjencisë të Sigurimit të Depozitave.

“Zotërinj deputetë ju lutem vijojmë me raportimin”, tha kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla më pas.

Mësohet se shkaku i sherrit mes tyre është bërë deklarata e bërë një ditë më parë në emisionin Open nga Gazment Bardhi, që tha se një nga deputetët e Rithemelimit “ka një vilë që kushton 760 mijë euro”.

Një prej deputetëve të përmendur është pikërisht Edmond Spaho, ndaj dhe duket se kjo e ka çmendur.

Edmond Spaho i është drejtuar Gazment Bardhit me fjalët:

“Je shpifës, gënjashtar dhe legen qe thua qe vila 760 mijë euro eshte e njerit nga kater deputetet Noka, Shehu, Spaho, Leskaj”.

 

Zbulohet vila ‘760 mijë euro’ te Gjiri i Lalzit! Bardhi sulmon ‚Rithemelimin‘: E ka ‘opozitari i vërtetë, mbahet peng nga Rama! Shehu: Inskenim! Denoncoje! Spaho: Mashtrues e legen

Vila te Gjiri i Lalzit që është nxjerrë në shitje

Vila te Gjiri i Lalzit që është nxjerrë në shitje

TIRANË–  “Një deputet i PD, ish ministër në qeverinë Berisha, ka një vilë të pajustifikuar 760 mijë euro, dhe me këtë informacion në dorë, kryeministri Edi Rama e ka peng”. Kjo akuzë e Gazmend Bardhit nuk kaloi në heshtje.

Në seancën plenare në Kuvend, deputetët që iu përmendën emrat si pronarë të mundshëm të vilës, Tritan Shehu dhe Emond Spaho, u përplasën me Gazmend Bardhin. Kur Grupi i Rithemelimit i doli kundër formulës së Enkelejd Alibeajt për zgjedhjen e presidentit të ri, Bardhi ngriti një akuzë të fortë, por la mister se kujt i drejtohej.

Kush është deputeti me vilë 760 mijë euro? Gazment Bardhi: Ka qenë ministër në kohën e PD-së (4 emrat e përfolur)

“Pyetje për “opozitën e vërtetë”; vilën 760 mijë euro, e shitën apo spo ja ble askush? Nuk mund të mbash peng opozitën për një vilë të pajustifikuar që të ka zbuluar dhe me të cilën të mban peng Edi Rama”, shkruante Bardhi.

Këtë të enjte, Gazmend Bardhi zbuloi se vila që është nxjerrë në shitje në Gjirin e Lalzit, ndoshta nga debati i hapur prej tij, e ka ulur çmimin dhe tashmë shitet për 670 mijë euro.

‘E rëndësishme është që për shkak “të publicitetit” çmimi i vilës është ulur‘- shkruan sot Bardhi.

Në një studio televizive, duke dashur të mbajë nën presion personin në fjalë, nëse rezulton vërtetë të jetë një vilë në pronësi të një deputeti, Bardhi e ngushtoi rrethin duke thënë se mund të jetë njëri nga këta 4 emra, deputetë të PD, ish-ministra të Berishës: Flamur Noka, Tritan Shehu, Edmond Spaho ose Bujar Leskaj.

Përgjigjen e mori nga Tritan Shehu dhe Edmond Spaho. Shehu i quajti akuzat inskenime dhe i thotë që nëse ka prova të denoncojë në organet përkatëse, ndryshe-, si një ish-ministër Brendshëm-, thotë Shehu, duhet ta dijë se akuzohet për fshehje krimi.

Njëjtë edhe Edmond Spaho në një reagim, i quajti gënjeshtra për qëllime politike. Spaho thekson se gjithë jetën ja ka dalë me punë dhe nuk ka asnjë biznes në emrin e tij apo të familjarëve, jo më një pasuri të tillë.

Nisur nga të dhënat që Bardhi jep për vilën, Report Tv zbulon se bëhët fjalë për dy vila luksoze në Gjirin e Lalzit të përshtatura në një godinë me sipërfaqe 810 m2 dhe ndërtim 400 m katror.

https://shqiptarja-com..

 

 

Die Antiken National Parks bei Butrint, wurden verkleinert, für Touristische Geldwäsche Projekte

Erst die Touristik Zonen zerstört, und auch die Antiken National Parks für dubiose Mafia Projekte

Im Wild West Stile, mit Tausenden gefälschter Dokumente, wurde die Küste illegal betoniert, von Verbrecher Clans. Das Problem war auch vor 20 Jahren bekannt.

Qeveria i hap rrugë resorteve pas rishikimit të kufijve natyrorë të Parkut të Butrintit

Butrinti

Butrinti

Qeveria shqiptare përmbylli në fund të prillit procedurat ligjore për ndërtimin e një resorti turistik në Gjirin e Manastirit në Sarandë.

Resorti është i pari që pritet të ndërtohet në zonën bregdetare Sarandë -Butrint, një nga zonat më të lakmuara të vendit për ndërtime turistike.

Reth 800 hektarë të kësaj zone bregdetare deri në janar të këtij viti ishin pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit, por u hoqën me një vendim qeverie në kuadër të rishikimit të kufijve natyrorë të disa parqeve kombëtare.

Harta e Parkut të Butrintit, me ngjyrë portokalli zona prej 800 hektarësh, ish pjesë e parkut në kategorinë “B”, tashmë e hequr në janar 2022 nga qeveria në kuadër të rishikimit të kufijve të zonave të mbrojtura.

Harta e Parkut të Butrintit, me ngjyrë portokalli zona prej 800 hektarësh, ish pjesë e parkut në kategorinë “B”, tashmë e hequr në janar 2022 nga qeveria në kuadër të rishikimit të kufijve të zonave të mbrojtura.

Sipërfaqja e hequr së fundi prej 800 hektarësh, në një pjesë të së cilës do të ngrihet “Manastiri Resort” ishte përfshirë në zonën e Parkut të Butrintit prej vitit 2005 dhe gëzonte statusin e mbrojtur në kategorinë “B”, ku nuk lejoheshin zhvillime ndërtimore intensive.

Projekti “Manastiri Resort” që do të zbatohet, fitoi statusin e investimit strategjik në fund të vitit 2021 me një vendim të Komitetit të Investimeve Stategjike që drejtohet nga Kryeministri Edi Rama.

Projekti i pjesshëm i “Manastiri Resort”, marrë në faqen zyrtare të projektit

Projekti i pjesshëm i “Manastiri Resort”, marrë në faqen zyrtare të projektit

Sipas vendimit të qeverisë vlera e investimit parashikohet 28 milionë Euro, në një sipërfaqe zhvillimi rreth 53 mijë metra katrorë, pronë private, me struktura akomoduese me kapacitet total që variojnë nga 83-100 shtretër, restorant, bar, pishinë e jashtme, etj.

Qeveria ka miratuar në parim edhe lejimin e përdorimit të brigjeve të detit si dhe zonës së plazhit, për tridhjetë vjet.

“Manastiri Resort” është krijuar së fundmi si subjekt nga palët sipërmarrëse, Shoqëria ALB-STAR dhe Shoqëria ANDI shpk të cilat edhe u pajisën me leje ndërtimi nga qeveria në shkurt të këtij viti.

Në zonën ku do të ndërtohet resorti ishte ndërtuar 23 vite më parë vetëm një hotel, në rreth 200 metra katrorë, i cili u prish vitin e shkuar nga Inspektoriati Kombëtar i Ndërtimit.

Ndërhyrja u bazua në një vendim prishjeje të Bashkisë së Sarandës, ndërsa pronari i hotelit tha se kishte leje ndërtimi të lëshuar në vitin 1999 dhe ishte në proces gjyqësor të papërfunduar për legalizimin e objektit.

Ndërtimet e resorteve turistike apo zhvillimet ndërtimore masive në zonat bregdetare ishin paralajmëruar nga 25 organizata mjedisore dhe 4 profesorë të shkencave të natyrës që kur u rishikua harta e zonave të mbrojtura për disa parqe në janar të këtij viti.

Përmes një reagimi të përbashkët organizatat më të mëdha mjedisore në vend dhe profesorët e shkencave të natyrës Aleko Miho, Ferdinand Bego, Mihallaq Qirjo dhe Spase Shumka pohuan se “me rishikimin e kufijve të zonave të mbrojtura ‚fshihen‘ zhvillime të paqëndrueshme, si urbanizim, aeroporte, sipërfaqe habitatesh të mbuluara nga parqe industriale “.

https://shqiptarja.com/lajm/qeveria-i-hap-rruge-resorteve-pas-rishikimit-te-kufijve-natyrore-te-parkut-te-butrintit

Wird geladen
×