ARCHIVE

die Task Force Polizei und Privat Polizei in Albanien

Uralt bekannt.Pirvat Polizei ist im Kosovo und Albanien eine Gründung von Berufskriminellen, oft vorbestraften Verbrecher, wie auch Pelikan Securty in Albanien, wo dann Polizisten neue Jobs erhalten, um auch Überfälle auf den Flugplatz,Banken, den eigenen Geldtransporter zu organisieren. Ganze Netzwerke von Verbrechern gruppiert sich um die Task Force, Private Polizei als Luft Nummer eine „Failed State“. Super Verbrecher Clans wie Gjoka in Shiak, oder Balili, haben eigene Privat Polizei und Hashim Thaci, Halili im Kosovo ebenso.

Die Super Drogen Kartelle, welche in Deutschland direkt von Politikern aufgebaut und gefördert wurden inklusive den Politik Hofschranzen der BKA Führung

Obwohl alle Regierungs Aufträge für den Balili Privat Polizei Dienst, storniert wurden, nimmt die Firma erneut an Öffentlichen Ausschreibungen teil

Investigimi/ Si po vazhdon të bëjë miliona Balili me qeverinë e Edi Ramës

Obwohl über 15 Jahre bekannt, wurde noch nie jemand deswegen verurteilt. ähnlich wegen illegalem Bauen auf fremden Grundstücken, seit 2006, Strafbar mit einer Mindeststrafe von 3 Jahren, inklusive der Beschlagnahme der Baumaschinen, wenn die Baufirma sich nicht eine Baugenehmigung vorlegen liess.

Arrestohen 2 punonjës të TASK-FORCËS dhe 1 pronar lokali në Tiranë, ja çfarë kanë bërë për 6 muaj (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 14:34 22-05-2018 Arrestohen 2 punonjës të TASK-FORCËS dhe 1 pronar lokali në Tiranë, ja çfarë kanë bërë për 6 muaj (EMRAT)

Foto ilustruese

Arrestohen dy punonjës të Task-Forcës së Ujësjellës Kanalizime Tiranë, së bashku me një pronar lokali. Të arrestuarit, përkatësisht janë Erald Qosja, Astrit Nikolli dhe Florjan Lana.

Bëhet me dije se mbi bazën e materialit kallëzues të ardhur nga Drejtoria Vendore e Policisë, Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, ka regjistruar procedimin penal Nr.1179 për veprën penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës” të parashikuar nga nenet 259, 244, dhe 248 i Kodit Penal.     .

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se, shtetasit K.A, Erald Qosja dhe Astrit Nikolli (punonjës së Njësisë Task Forcë të Ujësjellës Kanalizime Tiranë), në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë 6 muajve të fundit, kanë lejuar disa subjekte – pronarë lokalesh në zonën e ish Gurores në fshatin Lanabregas – Dajt, që të bënin lidhje të paligjshme të ujit të pijshëm, ku furnizonin autobote me ujë të pijshëm, kundrejt shumave të konsiderueshme lekësh, që të mos i ndëshkonin me masa administrative dhe të mos u prisnin lidhjet e paligjshme. Në këtë veprimtari kriminale, këta shtetas kanë bashkëpunuar me shtetasit Florjan Lana dhe A.H, pronarë lokalesh në fshatin Lanabregas, si dhe me shtetasit H.L e U.Sh., hidraulikë privatë, të cilët kryenin lidhjet e paligjshme.

Në kuadër të këtij procedimi, i cili është ndjekur me metoda speciale të hetimit, Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka urdheruar ndalimin e shtetasve Erald Qosja, Astrit Nikolli, K.A, A.L të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, në bashkëpunim dhe “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 259-25 dhe 248 i Kodit Penal, si dhe per shtetasit Florjan Lana, A.H, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shkatërrimi i rrjetit të ujësjellësit”, Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike.

Eshte ekzekutuar urdhëri i ndalimit për shtetasit Erald Qosja, Astrit Nikolli dhe Florjan Lana.

Abgründe über die Albanische Polizei ab 2014, als Samir Tahiri, ein Boot sich schenken liess, den Fischereihafen besetzte mit Elite Kriminellen und Ngrhadeta Leuten auch mit alten Bekannten der Sacra Corona Unita.

Policia private e Saimir Tahirit

6 orë më parë
Policia private e Saimir Tahirit
Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë dje në pyetje Orges Liperin, pronarin e ligjshëm të skafit me të cilin ka udhëtuar Tahiri për në Greqi.Sipas deklaratës së tij, Orges Liperi e ka blerë skafin në Itali, paratë për të cilin nuk dihet se ku janë marrë. Skafi është blerë për llogari të Roni Shqopës, ish-drejtor i shtëpisë së pushimit nën varësinë e Ministrisë së Brendshme, me qëllim përdorimin e skafit nga ish-ministri Tahiri.Drejtori Roni Shqopa, gjithashtu ka ndërmjetësuar në blerjen e skafit midis Liperit dhe një shtetasi italian.Liperit ka deklaruar gjithashtu se faturat e rregullimit të skafit të prishur të ankoruar në Brindizi, me vlerë 30 mijë euro, janë paguar ngaRoni Shqopa dhe Boge Budini, ish-drejtor i policisë Kufitare Durrës.Roni Shqota dhe Boge Budini  janë dy punonjës të tjerë policie që i shtohen listës së policëve që i kanë shërbyer privatisht ish-ministrit Tahiri dhe bandës së vëllezërve Habilaj.

Po ashtu, sot u bënë publike dhe detaje nga dosja hetimore se si një tjetër polic, Naim Brahimaj, ka punuar privatisht për nevoja e ish-ministrit Tahiri dhe bandës Habilaj.

Në gusht 2014, Naim Brahimaj dhe Artan Habilaj kanë takuar Saimir Tahirin në Greqi dhe kanë marrë skafin e tij të prishur për ta dërguar në Itali. Naim Brahimaj ka qenë ish-shofer dhe komandant skafi pranë repartit “Delta Force”. Aktualisht, ai është inspektor në Drejtorinë Rajonale të Kufirit dhe Migracionit Durrës.

Në 2017-ën të tjerë drejtues të lartë të policisë u morën në pyetje për veprime ose mosveprime në favor të Habilajve dhe Tahirit.

Kështu në 11 nëntor 2017, Prokuroria e Krimeve të Rënda mori në pyetje Edi Merkajn, Drejtorin e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Policinë e Shtetit.

Prokuroria dyshon se Shërbimi i Çështjeve të Brendshme ka dekonspiruar aksionin dhe kanë lejuar arratisjen e tre drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit: Jaerd Çelës, ish-drejtori i policisë së Vlorës; Gjergji Kohilës, shefi i sektorit të luftës kundër krimit të organizuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë; dhe Sokol Bodes ish-kreu i policisë kufitare të Dhërmiut.

Në fillim të nëntorit 2017, u shpallën në kërkim nga policia për përfshirje në trafikun ndërkombëtar të lëndëve narkotike në mbështetje të grupit të organizuar kriminal të vëllezërve Habilaj grupi i strukturuar i drejtuar nga Jeard Çelaj, ish-shef i Policisë në Vlorë ku bënin pjesë Alban Çelaj, ish-shefi i Policisë Shkodër; Gjergji Kohila, shef i krimeve Vlorë; Sokol Bode, ish-shef i Policisë Kufitare Dhërmi dhe Enkeled Greku, ish-drejtor i Postës së Policisë Selenicë.

Deri më tani, nga përgjimet e dosjes Habilaj dhe dëshmitë e personave të përfshirë në hetim në Shqipëri, 11 funksionarë të shtetit ndër to Saimir Tahiri dhe deputetja Elona Gjebrea dhe 9 punonjës të lartë të policisë janë nën akuzë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda sepse me veprimet ose mosveprimet e tyre kanë lejuar që grupi kriminal Habilaj të funksionojë.

https://exit.al/2018/05/policia-private-e-saimir-tahirit/

Verhaftungen im Schmuggler Imperium, wo sich Nichts in 25 Jahren geändert hat.

Informationen von Tirana Verfolgung:

Die Staatsanwaltschaft, Tirana, hat für kriminelle Handlungen „Schleusung von anderen Waren“ und „Amtsmissbrauch“, die jeweils in den Artikeln 174 und 248 des Strafgesetzbuches vorgesehen im Jahr 2017 Strafverfahren registriert.

Nach einer monatelangen Ermittlungen durch die Staatsanwaltschaft der besondere Rahmens (Gesetz) Kraft in Zusammenarbeit mit der Zollfahndungsabteilung der Generaldirektion der Staatspolizei wurde es möglich, Verhaftung der Bürger:

-Elison Shehaj , geboren in Ballsh, Fier und Tirana resident, Verdächtigungen „Amtsmissbrauch“ (viermal) und „Fälschung von Stempeln, Etiketten oder Formulare“ , die von Artikel 190/3 (viermal) von K .Penal. Diese Person hat Facharbeitsposition des Fahrzeug DRSHTR Tirana hatte.

-Mirjan Brennen , geboren und wohnhaft in Durres, Verdächtigungen „Amtsmissbrauch“ (2 – mal). Diese Person hat die Position der Zollagenten in Zollagentur „Laura One“, Durres.

-Xhani Rama , geboren und wohnhaft in Durres, Verdächtigungen „Handel und Transport von Schmuggelware“ , die von Artikel 178/3 (2 – mal).

-Ervin Demiraj , geboren in Fier und in Tirana resident, Verdächtigungen „Handel und Transport von Schmuggelware“ , die von Artikel 178/3 (2 – mal).

-Aurel Karaj , geboren und wohnhaft in Tirana Hill Kamëz, Verdacht strafbarer Handlungen „Schleusung von anderen Waren in Zusammenarbeit“ zur Verfügung gestellt von Artikel 174/2 des Strafgesetzbuches, einer persönliche Sicherheitsmaßnahme „Verhaftung im Gefängnis“, die Artikel 238 des Code of. Verbrecher.

Die Verhaftung Sicherheitsmaßnahmen im Gefängnis und sollen an drei Bürger, IT, Th.R und RH , die von der Polizei bei der Suche angekündigt wurde.

Die handelnde Behörde angesichts dieser besonderen Untersuchung und Untersagung Maßnahmen „Aussetzung der Ausübung einer Pflicht oder die öffentlichen Dienst“, die von Artikel 242 der Strafprozessordnung, für die Bürger:

-Merita Lady , geboren und wohnhaft in Durres, Verdächtigungen „Amtsmissbrauch“ , die von Artikel 248 des Strafgesetzbuches, das Verbot der Maßnahmen „Aussetzung der Ausübung einer Aufgabe oder einen öffentlichen Dienstes“ gemäß Artikel 242 K. Pr. Verbrecher.

Ilir Priester , geboren in Lushnje und wohnhaft in Tirana, Verdächtigungen „Amtsmissbrauch“ , die von Artikel 248 des Strafgesetzbuches Verbote „Aussetzung der Ausübung einer Pflicht oder eines öffentlichen Dienstes“ , die von Artikel 242 K. Pr. Verbrecher.

Massenhaftpflichtversicherung bei der Kriminalpolizei erscheinen wird den Bürgern zugeordnet:

-Miri Zenaj , geboren und wohnhaft in Fier, Verdächtigungen „Handel und Transport von Schmuggelware“ , die von Artikel 178/1 der persönlichen Sicherheitsmaßnahme „Pflicht vor der Kriminalpolizei zu erscheinen,“ vorhergesagt Artikel 234 K. Pr. Verbrecher.

-Imerr Kaca , in Burrel und wohnhaft in Tirana geboren von Straftaten von „Amtsmissbrauch“ durch Artikel 248 des Strafgesetzbuches, die persönlichen Sicherheitsmaßnahmen nach Artikel „Pflicht vor der Kriminalpolizei zu erscheinen“ vorgesehen Verdacht 234 K. Pr. Verbrecher.

http://www.newsbomb.al/forca-e-ligjit-shpartallon-grupin-e-

Wird geladen
×