KAS Unfug in Folge. Die EU will die Dateien der Enver Hoxha Zeit oeffnen

 

Obwohl die Dateien laengst gesaeubert sind, will im Betrugs Modus die EU neue Posten schaffen, fuer ihr eigenen Dumm Klientel, was sowieso Nichts bringt, weil keine Institution funktioniert im „failed state“. Show von Aktionismus der Dumm EU Politiker und zuvor die Hofschranzen der KAS, wo nach Jahren es keinerlei Resultate gibt

600.000 Euro will man diesmal stehlen, fuer  Nichts

Albania Signs Agreement to Search for Communist Victims’ Bodies

18 Jul 18

Albania Signs Agreement to Search for Communist Victims’ Bodies

After a lengthy delay, the Interior Ministry signed an agreement enabling the International Commission on Missing Persons to help find and identify the remains of people who disappeared under Communism.

Gjergj Erebara
BIRN

Tirana

Deputy Interior Minister Rovena Voda and the ICMP’s Matthew Holliday sign the agreement in Tirana on Wednesday. Photo: Gjergj Erebara/BIRN.

Albania Deputy Interior Minister Rovena Voda and the International Commission on Missing Persons’ Western Balkans Programme Director Matthew Holliday signed on Wednesday in Tirana a long-awaited agreement that will allow the ICMP to help the authorities to search for and identify some of the several thousand missing victims of the Communist state.

„This is an exceptional opportunity for the society to come to terms with its violent past and create a future that is built on foundations of human rights, respect for human dignity and rule of law,“ said Holliday.

„Facing the past is a legal obligation but also a moral one,“ said Voda.

The European Union delegation in Tirana approved a 600,000-euro project last year to finance the ICMP’s work in Albania.

But the authorities needed also encouragement from the EU ambassador in Tirana, Romana Vlahutin, to go forward with the project and get it legally approved – a process that dragged on for several months and is not yet complete.

After being signed, the agreement will also have to go through parliamentary ratification, which is expected to happen after the summer recess.

Some relatives of victims who were executed and buried in secret graves expressed gratitude to the EU delegation in Tirana for financing the research.

Artan Lleshi, whose grandfather was killed in 1946, said he was hoping to be able one day to put a flower on his grave.

„For me, this is one of the very first days of democracy, which is foremost about respect for human rights,“ he said.

But others expressed doubts about the authorities’ commitment to dealing with the problem.

They argued that almost three decades after the fall of Communism, Albania is still refusing to come to terms with its violent past.

Agron Tufa, head of the National Institute for Research on Communism, said it was difficult to believe that the authorities would be fully engaged in the process because some officials who started their careers under Communism continued to hold positions of power in the state administration for years afterwards.

„I remember a meeting at the prime minister’s offices about the [missing persons] issue back in 2014. In front of me, participating in this meeting, was Ilir Mustafaraj, who was Deputy Interior Minister at that time, and also worked in such a position before the collapse of Communism,“ Tufa said. Ilirjan Mustafaraj retired in 2016.

der neue Betrug des Jens Spahn, der Deutschen Botschafterin gegen das Albanische Volk: Tausende von Krankenschwestern gehen nach Deutschland

Aktiv dabei wie immer die Betrugs Maschinerie von Georg Soros Schwulen Banden, welche jedes Land Weltweit zerstoert haben und vor allem die Bildung. Jens Spahn der Hirnlose Transatlantiker, und erneut ein Schwuler und korrupter Pharma Lobbyist, faellt Nichts Besseres ein, wie dem korrupten Heiko Maas, noch ein dummer Spinner der SPD Lobby Banden er peinlichen Dummheit und Selbstdarsteller.

Für Waffen ist Geld da, für medizinische Versorgung nicht: Weshalb Lettlands Pflegepersonal nach Westeuropa emigriert

Albanian hospitals depleted, 5300 nurses will have left the country till the end of the year

Albanian hospitals depleted, 5300 nurses will have left the country till the end of the year

16:12, 23/08/2018

“I have been a nurse for ten years, currently working in a private hospital in Albania. I have chosen to go to Germany”, said a 32-year-old man, one of thousands of Albanian nurses that are preparing to leave the country and go to Germany, where he expects to be paid close to two thousand Euros per month.

Official data from the Albanian Nurses Association show that 2500 nurses have left Albania from the beginning of this year. Nearly 500 nurses from the University Hospital Centre Mother Theresa are attending courses of the German language.

Lexo edhe:

Mjekët psikiatër: Pasiguria në punë nxit stresin dhe depresionin te të rinjtë

The Association estimates 5300 nurses will have left the country till the end of the year. Data from the Physicians Order also speak about hundreds of doctors, mostly specialists, who have left Albania for a better life abroad in the last couple of years.

© SYRI.net

Mazeonischer Kultur Verein „“Ferdinand Deda” ein getarnter Sex und Prostitution Ring aus Tetova

Eine TV Sendung enttarnt diese Bande, wo aus Tetova wie aus dem Kosovo Tausende von Kriminellen in Albanien auftauchten ab 1999, aber die ersten Netzwerke bestanden schon in 1994 mit Rugova und Berisha. 1.200 Euro Grundgehalt als angebliche Sekretaerin werden angeboten per Internet. Schlagzeile

https://lapsi.al/wp-content/uploads/2018/09/cropped-cropped-1794540_1381153018820819_1189390866_n.jpg

Erst seitdem die NATO auftauchte, gibt es Prostition direkt bei den Albanerinnen, zuvor handelte man mit Frauen aus Moldawien und Bulgarien, seitdem die Internatinoalen Banden ab 1991 im Balkan auftauchten. Aktiv dabei Deutsche Politiker wie Volker Beck, oder

Junge Deutsche Frauen werden direkt von Bordellen, Clubs  in Albanien angeheuert, als „Motel“ Service und Hausfrau angeboten.

Der Pate der Albaner Mafia der Drogen und des Kinderhandels in Berlin: Frank Walter Steinmeier mit dem „Paten“ von Tetova: Auch bekonnt als er hoeschte Pentagon Generaele bestach, anheuerte fuer Auftraege

Lazim Destani merr pjesë në konferencën e nivelit të lartë në Berlin

Lazim Destani und Steinmeier

Image

Lazim Destani merr pjesë në konferencën e nivelit të lartë në Berlin

Shoqata “artistike” që rekruton vajza për prostitucion në Maqedoni

 

Postuar: 05/09/2018 – 21:36

   Nën emrin e një shoqate artistike, disa persona kërkojnë të punësojnë vajza të reja si sekretare nëpërmjet njoftimeve “online” dhe më pas rekrutoheshin si prostituta në lokale nate, në një qytet të Maqedonisë.

Gazetarë të “Fiks Fare” kanë zbuluar këtë rrjet prostitucioni dhe treguan me fakte sesi rekrutohen vajzat e reja, si kalonin në kufi nën logon e një shoqate artistike, e më pas punonin si punëtore seksi në lokale.

Shoqata artistike “Ferdinand Deda”, me seli në Tiranë, mashtronte me vendet e punës të cilat reklamonte, pasi në të vërtetë ajo rekrutonte punonjëse seksi nëpërmjet njoftimeve “online” të punësimit. Shoqata kërkonte të punësonte vajza të reja si sekretare, ndërkohë që në të vërtetë rekrutoheshin për punonjëse seksi. Pasi njoftoheshin për pozicionin e punës, vajzave iu bëhej më pas e qartë puna që duhej të bënin.

Pas një denoncimi në redaksinë e emisionit investigativ se shoqata artistike “Ferdinand Deda” kërkonte sekretare, por në fakt mashtronte pasi në të vërtet puna ishte si prostitutë, “Fiks Fare” nisi një investigim.

Gazetarja fillimisht telefonoi në numrin që kjo shoqatë kishte vënë në dispozicion, në një portal punësimi “online”. Në telefon, përgjigjja erdhi nga Shpëtimi, kryetari i kësaj shoqate, i cili menjëherë shprehu se ishte i interesuar për punonjëse dhe shpjegoi shkurtimisht pozicionin e punës.

Kriter për ta fituar atë ishte paraqitja e jashtme. Shpëtimi tha se kjo shoqatë menaxhonte një arenë artistike dhe se puna ishte në Maqedoni. Ai kërkoi edhe vajza të tjera, duke thënë se kishte nevojë për staf, e sipas tij vajzat duhej të ishin të paraqitshme dhe pa impenjime familjare.

“Nëse je pa impenjime është koha që ti të bësh lekë. 1.200 euro rrogë bazë, 40 euro çdo mbrëmje, plus bakshishe. Po të jesh gocë e zgjuar merr 70-80 euro bakshish”, shprehet Shpëtimi.

“Fiks Fare” realizoi më pas një takim me kryetarin e shoqatës në një nga baret e kryeqytetit, ku pas këtij takimi, gazetarja e fitoi menjëherë pozicionin e punës. Përveç pagës së majme prej 1.200 eurosh, ai i shpjegon se nëse ajo do të ishte e shkathët, do të kishte bakshishe të majme që mund të arrinin deri në 80 euro në ditë.

Madje, Shpëtimi i propozoi gazetares së “Fiksit” të niseshim menjëherë për Maqedoni, pasi iu duk e përshtatshme dhe mjaft e shkathët për punën. Përpos këtyre, ajo kishte dhe forma shumë të mira fizike, siç shprehet kryetari i shoqatës. Ai i tregon gjithashtu se në Tetovë të Maqedonisë, klientët shpenzojnë shuma të mëdha parash për femrat, madje kanë arritur edhe në 10 mijë euro. Shpëtimi i shpjegon gazetares se mban vulën dhe vendimin e gjykatës si kryetar i shoqatës “Ferdinand Deda” dhe se është gjithashtu edhe punonjës i cirkut. Këtë fakt, ai e përdor edhe në Doganë për të mos pasur probleme në kalimet e shumta që bën me femra të ndryshme.

Pas takimit me kryetarin e shoqatës, gazetarja niset të nesërmen në Maqedoni, së bashku me dy vajza të tjera që ishin prej kohësh punonjëse të lokalit. Në Doganën e Morinës, Shpëtimi i thotë policit kufitar se janë punonjës të cirkut dhe se po shkojnë për shfaqe artistike. Gjatë udhëtimit për Tetovë, vajzat i shpjegojnë gazetares së “Fiksit” sesi punohet dhe sesi mund të fitojë më shumë parà.

Njëra nga punonjëset i thotë se klienti duhet mbajtur gjatë, që ai të vijë më shpesh në lokal dhe të mos kërkojë vajza të tjera, e nëse ndonjë klient i ofronte shumë parà mund të shkonte me të. Por, ato thanë se, më të detajuara rregullat e lojës do t’ia shpjegonin gazetares vet pronarët e lokalit dhe hotelit ku do të shkonin.

Përgjegjësja e vajzave kishte mbi 7 muaj qëndrimi në Maqedoni, por me ndihmën e pronarëve kishte arritur ta rregullonte qëndrimin e gjatë në Maqedoni dhe të hynte e dilte sa herë që të donte. Ndërkohë, ajo nuk harron të këshillojë gazetaren e “Fiksit” se nuk duhet të tregonte në doganë se çfarë pune bën realisht.

Pas mbërritjes në Tetovë, gazetarja akomodohet te shtëpia ku banojnë të gjitha punonjëset e lokalit, dhe një pjesë prej tyre i kishte sjellë Shpëtimi i shoqatës artistike. Njëra nga vajzat i tregoi gazetares se edhe ajo kishte rënë prè e këtij mashtrimi nga ana e Shpëtimit, pasi ajo në të vërtet ishte në kërkim të një pune si parukiere.

Realitetin dhe punën e vërtetë e kishte kuptuar vetëm kur kishte mbërritur në Maqedoni. Në mbrëmje, të gjitha vajzat, pasi u përgatitën me veshje provokuese iu drejtuan lokalit ku zhvillohej aktiviteti. Pasi lokali u mbush me klientë, të gjitha vajzat duhet të qëndronin pranë tyre dhe të kënaqnin klientët në mënyrë që ata t’u ofronin pije.

Gazetari i “Fiksit”, i cili shkoi në lokal si klient, bisedoi me pronarin nëse mund të merrte ndonjë nga vajzat për të kaluar natën. Ai iu shpreh se kjo bëhej kundrejt pagesës prej 50 euro.

Telefonata me kryetarin e Shoqatës “Ferdinand Deda”

Kryetari i shoqatës-Alo
Fiksi-Alo përshëndetje, më falni për shqetësimin. Unë pashë njoftimin e punës, dhe doja të dija nëse është akoma i lirë. Nëse mund të bëj një intervistë pune.
Kryetari i shoqatës-Po, dëgjo ta shpjegoj kështu konkretisht mund të bindesh, domethënë ta sqaroj paraprakisht. Duhet të jesh pa angazhime njëherë, puna parë.
Fiksi-Pa angazhime jam, 26 ( vjeç).
Kryetari i shoqatës-Po je 26 ti ke kohën të bësh lekë, dhe ne kemi një mundësi shumë të mirë tani. Jemi shoqatë artistike, menaxhojmë një arenë kulturore, menaxhojmë këto, jemi në lëvizje. Ti mund të marrësh edhe ndonjë shoqe që kuptohet të jenë me tipare të paraqitshme. Ne mund të jemi direkt për punë, mund të ikim dhe nesër ose pasnesër te arena që i menaxhon shoqata jonë. 1200 euro rrogë bazë , 40 euro çdo mbrëmje plus bakshishe. Po të jesh gocë e zgjuar merr 70, 80 euro bakshish. Por nuk është këtu në Tiranë.
Fiksi-E kuptoj.
Kryetari i shoqatës-Është në Maqedoni, që i menaxhojmë ne është arenë e madhe që e menaxhojmë ne. Është lokal me muzikë live. E ka puna fjetjen edhe darkën e ka puna. Ju jeni vajza imazh, shoqëroni këngëtaren në sallë. E grimuar e rregulluar. Faqen “ Shoqata Artistike Kulturore Ferdinand Deda” shihe kush është. Prestigjator, artist 25 vite në skenë, që i menaxhoj këto punë.
Fiksi-E kuptoj. Mirë atëherë , super, do ta lëmë për nesër.

Takimi i parë

Fiksi-Si je?
Kryetari i shoqatës-Mirë.
Fiksi-Si kalon?
Kryetari i shoqatës-Ça ke bërë ti? Si ke qenë? Ti do mbash pak dietë…
Fiksi-E diii.
Kryetari i shoqatës-Se je e bukur. Atje puna është me sezone. Tani ka bakshishe. Rrogën e keni të mirë, 1200 euro. Rrogën e keni çdo natë. Domethënë 25 ditë paguhesh 40 euro çdo mbrëmje.
Fiksi-Si punë është vetëm një muaj apo…
Kryetari i shoqatës-Jo është tërë kohën ajo. Ti bën kontratë të mirë, se unë e shoh që ti e bën këtë punë, po do mbash pak dietë.
Fiksi-Si pagesë mua më intereson, nuk është e keqe. Vetëm dua të di kushtet, në kuptimin sa veta do rrimë në një shtëpi.
Kryetari i shoqatës-Shtëpia është e madhe, është e rrethuar me pemë, edhe rrinë 2, 3 goca në dhomë. Ka dhe dhoma të mëdha që rrinë 4 goca.
Fiksi-Sa veta jemi si staf?
Kryetari i shoqatës-45.
Fiksi-Sa mo?
Kryetari i shoqatës-45 .
Fiksi-Tallesh, janë shumë.
Kryetari i shoqatës-Aq do bëheni, tani jeni 18. Vetë jam punonjës i cirkut, prestigjator, kam dal dhe në televizor.
Fiksi-Prestigjator që bën kështu…
Kryetari i shoqatës-Numra shpejtësie. Ti aty ke një shans të mirë, se ti ke komunikimin. Të jesh e zgjuar, të kesh mysafirë, dhe për çdo pijë merr një byzylyk në dorë. Çdo byzylyk ka 3.5 euro që e merr ti bakshish , plus rrogës.
Fiksi-Se unë s’po e kuptoj, duhet të jemi shoqëruese, që shoqëron klientin?
Kryetari i shoqatës-Jo, jo nuk ulesh. Unë kam dëshirë të të respektoj ty, i them kamerierit një pijë çoja ….. Këto janë bakshishe ekstra plus rrogës.
Fiksi-E kuptova.
Kryetari i shoqatës-Duhet të vishesh seksi, është lokal i mirë, një ujë bën 5 euro atje. Është lokal bosash atje. Ti merr lekët xhiroi. Kam qenë unë para dy vitesh hodhi njëri 10 mijë euro,tjetri 5 mijë euro. Ti ke për të bërë lekë! Një vakt bukë e keni pa pagesë. Merrni rrogën, merrni bakshishin dhe hani darkë gjithë stafi. Gjë e mirë se atje të ftojnë, këpute, mirë zemra me stil, taaak qethe. Puna jote private. Nesër flas me atë gocën tjetër, i thashë dhe për ty është një gocë tjetër, të dyja ju, unë tre, kam një makinë të vogël, me atë do ikim i biem këtej nga Prizreni.
Fiksi-Në ça qytet është lokali?
Kryetari i shoqatës-Në Tetovë. Unë ça s’kam dëgjuar andej, kanë shitur tokë e shtëpi për të kap femër.
Fiksi-Do të kthej përgjigje 100% nesër.
Kryetari i shoqatës-Neve nesër jemi për rrugë.
Fiksi-Nesër ça duhet të marrim me vete?
Kryetari i shoqatës-Një çantë me vete me rroba me gjëra, kartën e identitetit.
Fiksi-S’na kërkojnë asgjë në kufi?
Kryetari i shoqatës-Ça të na kërkojnë?
Fiksi-Ku vete, ça bën?
Kryetari i shoqatës-Ç’ke se e justifikoj unë, janë të cirkut. Vulën e kam këtu, vula e shoqatës. Unë jam artist i cirkut, kaq pra. Ja, kam 20 vjet.
Fiksi-Po mo burrë, mos e vrit mendjen.

Dita e dytë, nisja për Tetovë

Fiksi-Mirmëngjes. Përshëndetje si jeni?
Vajzat punëtore-Përshëndetje.
Vajza-Po ti pse s’ke marrë valixhe?
Fiksi-Po se nuk kisha shumë gjëra.
Kryetari i shoqatës-Hajt ta hënksha gjoksin, ma ke si predhë. Të fortë e ke?
Fiksi-Edhe thash do marr atje ( Maqedoni ) se më kanë thënë janë të lira ( rroba) .
Kryetari i shoqatës- Po ke rroba sa të duash atje.
Fiksi-E kam seriozisht..
Kryetari i shoqatës-Rroba e , k…. ke punë e lekë, të gjitha i ke.
Fiksi-S’ja kam idenë o zemra do na mësoni një çikë.
Vajza-Unë jam ndër të parat qëkur është hapur lokali.
Kryetari i shoqatës-Që ka vajt atje.
Vajza-Vjet në qershor, më ka çu Shpwtimi për andej, hera e parë që shkoja.
Kryetari i shoqatës-Bëni lekë atje se jeni në kohën më të bukur. Kaq.
Fiksi-Ti Xh… domethënë e njeh qytetin zemra?
Kryetari i shoqatës-Oho kjo është përgjegjësja
Vajza-Unë kam qenë përgjegjësja e gocave po unë u largova. Se kshu… kisha ca punë.
Kryetari i shoqatës-Po ta kërkoi ndonjëri që të jep lekë, ik q… me të të plasi b…. . Merrja lekët përpara. Jepja p… në gojë. Kështu thoi, merri nja 3 mijë franga , tak merri bli një makinë të mirë. Se u q… njëherë. Ne jemi q… tërë jetën kot. Ty do të mbajë shefi sot, të flini. Të kolaudon miku edhe të uron punë të mbarë. Se të q… ai 10 minuta.
Fiski-E o lali sa mund të japin?
Kryetari i shoqatës-E varet si ta kapësh kokën. Ty Xh… sa të kanë ofru?
Vajza-Unë kam qenë e zonja ta them troç? I kam marrë tjetrit mbi 3000 euro, vetëm duke pirë kafe. Tufat lali. Unë këtë e quaj arritje.
Fiksi-Zakonisht aty sa mund te ….?
Kryetari i shoqatës-Dëgjo aty ka njerëz që ta ofrojnë, 500 ( euro) ta ofrojnë. 500. Ka dhe budallenj që të jep dhe 1000.
Fiksi-E di pse pyes, se dua të di si janë që si të sillem.
Kryetari i shoqatës-Ja moj ku i ke, po ti ke instruktoret këtu. Për ça janë këto. Eu ai duhet të vijë te lokali ta njohësh, duhet të qerasi ty se ti merr bakshishe, lekë për atë që të qeras ai ty, përqindje. Ai duhet të qerasi. Të lërë pështyje të mira ta shohësh që paguan, ka lekë. Me 500 euro po kthej unë b….

Në pikën e kalimit kufitar
Kryetari i shoqatës-Flas unë në qoftë se pyesin këta, janë me mua me cirkun, do vemi për të bërë aktivitet.
Fiksi-Edhe po na pyetën ne ti themi jemi të cirkut?
Kryetari i shoqatës-Po , po punoj me cirkun.

Fiksi-Pse nuk të lanë? A kalon me kartë identiteti?
Vajza-Jo jo s’ka lidhje. Po unë ngaqë kisha kaluar shumë muaj. Kisha më shumë se 7 muaj ( në Maqedoni) . Normal që s’të lejojnë.
Fiksi-E për ça të morën në pyetje?.
Vajza-Thjesht të pyesin ku ke punu e kshu se s’duhet me tregu ça ke punuar a kupton?
Fiksi-A e kuptoj, që ke qenë në marrëdhënie punë?
Vajza-E vetëm kaq.
Fiksi-Ne nuk besoj se të na kthejnë?
Vajza- Jo, jo s’ka lidhje unë isha gjë tjetër, se kisha shumë muaj, kisha mbi 7 muaj.
Fiksi-Si e rregullove? Të qëndroje më tepër, që të lanë?
Vajza-Po e rregullojnë ata të punës.

Kryetari i shoqatës-Po?
Polici doganës-Makina?
Kryetari i shoqatës-E kam marrë me qira. Artistë jemi o shef ku kemi ne makinat tona.
Kryetari i shoqatës-Unë kam një jetë që punoj kshu me goca. Kam 8, 9 vjet që punoj.
Fiksi-Si me e bo atë që ai të qerasi ty?
Vajza-Më dëgjo një sekondë, se ja sqaroj unë. Jemi gjithë gocat neve dhe vjen kamerieri dhe thotë ti, ti, ti çohu. Do shkosh dhe do japësh dorën. Do mbash një mikrofon në dorë, dhe do japësh dorën ç’kemi si jeni? Edhe do vazhdosh ti japësh muhabet, si je e kështu. Edhe po s’të dhanë muhabet ato ti do vazhdosh ti japësh muhabet. Kur e shef që ato nuk të japin pije do rrish maksimumi 15 minuta, 10 minuta , Kur e shef që ato nuk të japin pije lëviz në tavolinë tjetër. Ka plot k… që të japin pijë. Është një lëng boronice kaq.. po nuk duhet ta pish shpejt, duhet 3 herë ta pish. Duhet të bësh gëzuar dhe duhet ti shohësh në sy. Sepse po nuk i pe në sy ato e quajnë mungesë respekti.
Fiksi-Po nëse mua më thotë ndonjëri do vish me mua, mua më lejohet të shkoj?
Vajza-Ai do të thotë, bëja mendjen çorbë, mos i dil që ditën e parë se nuk të vijnë më në lokal me të dhënë pije. Sepse ato thonë unë e kapa këtë , e nxora këtu, mund të fut dhe një të q… Edhe nuk ka më nevojë për ty kap gocën tjetër pastaj. Ty të lë mënjanë. Po deshe me shku, shko.
Fiksi-Nuk të thonë gjë ….
Vajza-Megjithëse ti do flasësh vet me atë pronarin.

Lokali ku do punojnë vajzat

Fiksi-Përshëndetje si jeni?
Stafi lokalit-Si jeni mirë? Do i merrni qeto teshat? Xh… a jeni tu shku te shpija ju?
Vajza-Ku di unë ku do rrimë. Dhomat do jenë zënë. Na ço aty je qe je.
Stafi lokalit-Po ikim.

Shtëpia ku qëndrojnë vajzat

Fiksi-Ça pune bëhet? Po dhe tamam nuk e kam fare të qartë me thënë drejtën.
Vajza-E kuptoj. Kush të solli ty këtu?
Fiksi—Shpwtimi (kreytari i shoqatës) më ka sjellë.
Vajza-Ke qenë më përpara?
Fiksi-Jo. Në internet (gjetja e punës).
Vajza-Ja do ta shikosh vet. Ça të ka thënë Shpwtimi ty?
Fiksi-Asgjë tjetër. Tani mund të ulesh në tavolinë, mund të

Land unter in Durres, mit dem KfW Kanalisations Projekt und im Hafen funktioniert nicht das TIMS Poizei System

Fiere, Berat, Durres, Vlore, Sarande, Shkoder: Gestank überall, Demonstrationen, von den Betrugs Infrastruktur Projekten der KFw, Weltbank, EU verursacht. Das gab es im Kommunismus nicht

Regen in Durres, mit der neuen Kanalisation, ohne Abschluss ins Meer und deshalb Land unter erneut gestern.

VIDEO/ Shiu përmbyt Durrësin, ujërat e zeza dalin në sipërfaqe

 

Postuar: 03/09/2018 – 11:26

Reshjet e shiut mëngjesin e sotëm kanë shkaktuar përmbytjen e rrugëve të qytetit të Durrësit të cilat janë bërë të pakalueshme pasi në sipërfaqe kanë dalë edhe ujërat e zeza. Situata më e rënduar është në rrugën “Egnatia” dhe atë “Mujo Ulqinaku”.

Problematike shfaqetn edhe rrugët “Taulantia”, “Aleksandër Goga”, kryqëzimi te stadiumi si dhe rrethrrotullimi te Stacioni i Trenit si dhe rruga “Pavarësia” në plazh dhe Ura e Dajlanit.

E bllokuar është edhe unaza e qytetit, ndërsa trafiku në Durrës është tejet i rënduar, me radhë të gjata makinash, pasi disa akse janë tërësisht të pakalueshme.

/portali DurresLajm/

Video:
Na bëni like në facebook!:

 

  • 25 Gusht, 21:19

    Shkodër, Buna kthehet në moçalishte, banorët: Turp! Situatë e papranueshme

 

 

  • 28 Gusht, 16:10

    Ujërat e zeza ‘pushtojnë’ lumin Osum në Berat, banorët: Era e keqe ndihet kudo

 

Das Edi Rama Kokain Kartell mit Arber Cekaj, L. Morina, K. Broci im focus der Internationalen Geheimdienste

Überall in der Bildung die Dümmsten und gefährliche Ideologen, wie man an dem Gender Schwachsinn sieht, ebenso ein Georg Soros Produkt. Der Skhoder Richter Artan Broci, als System. uralter Geldwaesche und Betrugs Adel der PS Partei ist aktiv, wie schon unter Fatos Nano, Edi Rama vor ueber 15 Jahren mit Kristian Broci und L. Morina und Andi Harasani.

Der Kokain Grosschmuggel der Albanischen Regierung nach Deutschland, mit dem Clan del Golfo, beschaeftigt den Bayerischen Innenminister Joachim Herrmann und im April wurde mit dem Namen: Jansen :: Arber Cekaj, alias Kulicaj in Duesseldorf festgenommen.

 

Direkte Verbindungen des Edi Rama mit bekannten Kokain Dealern wie K. Broci. L. Morina, welche Partner von dem Ex-Abgeordneten Andi Harasani sind in der Firma TEA OIL S Italia Sh.P.K. wobei Andi Harasani als vollkommen korrupter Politiker in 2005 in die USA floh, erst 2013 zurueck kam. Broci und L.Marina bekannte Freunde des Edi Rama, sind direkte Partner im Kokain Mega Geschaeft mit Bananen und von Arber Cekaj, alias Arber Kulicaj, festgenommen im April 2018 in Duesseldrof mit dem Namen: Jansen

Alles sind im Geldwaesche Geschaeft aktiv, rund um Hotels und illegale Appartemend Blocks an der Kueste. Immer dabei auch im Kokain Grosshandel, sie SP Vertreter, schon bei der Festnahme von dem Enkel von Enver Hoxha

Albaner Drogen, Kokain werden in Tonnen beschlagnahmt, nachdem man erneut die Drogen Plantagen und Verteiler finanzierte.

Kokaina në Durrës/Pendohet Arbër Çekaj, nxjerr dy emra biznesmenësh shqiptarë

               Publikuar në : 17:07 – 04/09/18

Kapja e 613 kg Kokainë në zonën e Durrësit në muajin Shkurt 2018, prej muajsh nuk ka mobilizuar vetëm Prokurorinë e Krimeve të Rënda, për hetimin e kësaj çështje, por në këtë dosje janë angazuar maksimalisht dhe autoritet e Drejtësisë Gjermane.

 

Prej muajsh në Gjermani, ndodhet i arrestuar Arbër Çekaj, njëri nga njerëzit kryesorë të këtij grupi kriminal,ku në kontinjerin me banane të kompanisë së tij “Arbri Garden”, u sekuestrua dhe sasia rekord e kokainës së mbërritur nga Shqipëria nga Ekuadori.

 

S’dihet se çfarë provash kanë arritur të sigurojnë Gjermanët për dërgesën prej 613 kg kokainë të mbërritur në Shqipëri, por kujtojmë që falë një hetimi që gjermanët kanë pasur, në 14 maj 2018, në zonën e Bavarisë, policia e këtij shteti ka sekuestruar 1.8 ton Kokainë e fshehur brenda në banane.

Në këtë operacion ishin përfshirë 500 forca policore.

“Është një prej sukseseve më spektakolare në luftën me mafian e narkotikëve në historinë e Republikës Federale Gjermane” kështu deklaroi Ministri i Brendshëm Joachim Herrmann.

Ministri gjerman theksoi se “qëllimi është gjithashtu të zbulojmë strukturat organizative të autorëve”.

Sipas burimeve të prokurorisë, ka shumë gjasa që të dyja këto episode trafikimi të kokainës nga Kolumbia në Gjermani e Shqipëri, mund të kenë lidhje me njëra-tjetrën ndaj dhe hetues Gjermanë kanë shfaqur interes të vazhdueshëm për këtë çështje.

Nga hetimet e nisura në Prill 2017 policia Gjermane arriti të zbulojë rrolet e gjithsecilit në këtë trafik kokaine e cila vinte nga Ekuadori e fshehur në kuti bananesh.

E njëta skemë me atë të kokainës së kapur në kompaninë “Arbri Garden” të Arbën Çekaj.

Burimet thanë se Çekaj është marrë disa herë në pyetje nga Drejtësia Gjermane, dhe besohet se ai ka vendosur të bashkëpunojë me autoritet në këmbim të mbrojtjes së jetës në Gjermani, duke treguar atë çfarë di, në këtë trafik ndërkombëtar të kokainës.

Si pasojë e bashkëpunimit me Gjermanët, drejtësia e këtij shteti vendosi të refuzojë dhe ekstradimin e tij në Shqipëri, pasi siç dihet në vendin tonë Çekaj po ndiqet penalisht së bashku me dy persona të tjerë për “Trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike”.

Në dëshminë e tij, Çekaj besohet se ka nxjerë disa emra biznesmenësh bashkëpuntorë të tij në trafikun e kokainës.

Dyshohet se mes emrave është K. Boçi dhe L. Morina, që sipas dëshmisë janë pjesë e këtij trafiku ndërkombëtar të Kokainës.

Të dy personazhet janë të lidhur fort me qeverinë “Rama” dhe ministrat e tij, ndërkohë që investimet e Boçit dhe Morinës në territorin Shqiptar shkelqejnë, kryesisht në tregun e naftës dhe tregun e hotelerisë.

Boçi njihet si një nga aksionerët e kompanisë “TEA OIL ITALIA” SH.A, ku pjesë e kësaj kompanie është bërë në 22 prill 2014, ku së bashku me ish-deputetin e PS Andis Harasani kanë blerë së bashku 40 për qind të aksioneve të kësaj kompanie nafte, me një çmim total të deklaruar prej 14 milion lekë të vjetra.

https://tiranatoday.com/kokaina-ne-durrespendohet-arber-cekaj-nxjerr-dy-emra-biznesmenesh/

Meta pronari i vërtetë i 613 kg kokainë të kapur në Durrës, ministri i LSI Panariti i dha “Arbri Garden” grantin 264 mijë USD. Pronari, i afërm i Agron Kuliçit

lir Meta i lidhur me kompaninë “Arbi Garden” që iu bllokuan dhe sekustruan sot mbi 613 kilogramë kokainë në Portin e Durrësit. Madje mësohet se është pronari i vërtetë i kësaj sasie droge bashkë dhe me njerëzit e Sali Berishës.

Schools and Universities are Liberals’ Trojan Horse for New World Order Indoctrination

The political battleground in the United States is not to be found on the streets and public squares, but inside of the classrooms, where dangerous ideologues are more concerned…

 

https://tse2.mm.bing.net/th?id=OIP.9IlUkRdPU96NL9ZlrwkviAHaHZ&pid=15.1&P=0&w=300&h=300

Sohn des Edi Rama: Gregor Rama, was Alles sagt: 60.000 $ Maybach Brille, mit Sicherheit echt.

 

Ergys Hoxhaj

Ergys Hoxhaj Audi S 8

Audi S8 Ergys Hoxhaj in Phristina
Offensichtlich duldete Edi Rama, sogar Erpressungen mit Pistole von E. Shullazi, mit der Begründung, das er zu LSI (Ilir Meta Mafia) gehört u.a. wurde ein Grundstücks Agentur Chef: Ilirjan Muho, gezwungen eine Tankstelle, ein 3.000 qm Grundstück in Kavaje, an Shullazi zu übereignen, unterrichtete Edi Rama, der das akzeptierte. *
Ergys Hoxha beim Präsident

Strategische Projekte Edi Rama u.a. mit der Betrugs und Drogen Mafia die Medien stehlen und kontrollieren

Den Drogen Handel finanzieren die Deutschen ebenso, direkt aus den gestohlenen Gelder des EU Agrar Fund, der über die KfW eigene ProCredit Bank abgewickelt wird, der Verwendung ist genau vorgeschrieben. Damit wurden auf über 100.0000 Hektar Land Cannabis Plantagen Landesweit finanziert.
Arber Cekaj, richtiger Name „Kulicaj“ wollte seinen Namen ändern in Arber Jansen, dem Familien Namen seiner dänischen Ehefrau, denn dumme Frauen laufen Gangstern und Terroristen nach, wie die Politiker. Unter diesem Namen operierte er in Deutschland und eine Legende ist, Tradition die dummen Frauen, welche Terroristen, Kopfabschneider Drogen Bosse und jeden Afrikanischen Drogen Händler ebenso als Mann nehmen.

Drogen Pate: Edmond Panariti – Christian Schmid

Das Nr. 1 Kokain Kartell von Medillin importierte mit der Albaner Mafia direkt 12 Tonnen Kokain über Hamburg, die Kühlanlagen in Albanien wurden aus den gestohlenen EU Geldern (IPARD Agrar Fund https://ec.europa.eu/agriculture/enlargement/assistance/ipard_en ) finanziert, der Typ ist auf der Flucht in Deutschland mit Sicherheit unter verschiedenen Namen: Arber Kulici, letzte ID: Arber Cekaj. Partner mit dem Bundesminister Christian Schmid (CSU) der Edmond Panariti empfing und der andere Kollegen der Drogen Kartelle, hat die beste Partnerschaft mit Steinmeier: Ilirl Meta und Edi Rama

Eduard Ndocaj und der Mafia PM von Albanien wollte einen Richter kaufen am EU Menschenrechtshof

 

echr-confirm-inappropriate-approach-of-the-albanian-government-to-its-judge-08-30-2018

ECHR Chides Albania’s ‚Inappropriate‘ Attempt to Sway Ruling

After a leaked taped conversation was published, apparently showing an Albanian official trying to influence a European Court of Human Rights judge, the court has called it ‚inappropriate‘ – but insisted it did not change the court’s decision.

beschlagnahmt der illegale Boot des Dumm Gangsters Eduard Ndocaj, Ex-Abgeordneter und |Fan von Klement Balili in Sarande,dem Pablo Escobar des Balkans

typische Edi Rama Politik mit Kriminellen, denn auch in Sarande hat Eduard Ndocaj, 12.00 qm Grund besetzt baut dort seine 20 igste Villa, benutzt das als Schmuggler Basis, denn dort war das Boot gefunden worden, was mit Verwandten auf Diebstahls Tour in Korfu heimlich war.

Vidhnin gomone në Korfuz dhe i fshihnin në shtëpinë e Eduart Ndocajt, arrestohen dy të afërm të ish-deputetit

Arrestohen dy të afërm të Eduard Ndocaj për vjedhje gomonesh gjatë një aksioni në Sarandë. Burime për Shqiptarja.com bëjnë me dije se të arrestuarit janë …

die dumme EU Botschafterin: Romana Vlahutin luegt herum, ueber EU Jobs die es nicht gibt.

Die Theater Show geht weiter, wo man nur noch zum Geld stehlen kommt, mit Phantom Projekten und real Albanien, keinerlei Funktion der Institutionen hat.

350 qm Villen stehen zum Verkauf in Albanien fuer 200.000 Euro. Die Mafia Lady aus Kroatien, ohne Kompetenz und Verstand wie die Deutsche Botschafterin Susanne Scvhuetz, kaufte fuer 1,9 Millionen Euro, wo eine Nachbar Ville mit Neuverkaufspreis,vom selben Bauherren |Samir Mane schon fuer 850.000 Euro zum Verkauf stand.

EU Verbrecher Bande in Tirana, der Inkompetenz

European Commission Refuses to Confirm Vlahutin’s New Job

In an interview with Top Channel on September 1, former EU Ambassador Romana Vlahutin confirmed that she will continue to work with the European Commission, claiming that she „will work with the General Secretary,“ presumably of the European External Action Service (EEAS), the diplomatic arm of the European Commission. Sources of Exit..

Die dumme und korrupte Selbstdarstellerin Ex-Botschafterin will nicht das Land verlassen

EU Verbrecher Bande in Tirana, der Inkompetenz

What Is Vlahutin Still Doing Here?

It has become customary, in these last 25 years, for something curious to happen with the major part of important diplomats serving in Albania. Something that transforms them from the normal, common people they are in the countries they come from, to superstars of a country where transition doesn’t seem to have an end in…

Keine Funktion das teure elektronische Steuersystem eine der Betrugs Ideen der ausl. Betrugs Berater und Consults.

Millions of Euros Spent on Non-Functional Cash Registers

Millionen Euro Spent auf nicht-funktionalem Cash Register

Millions of Euros Spent on Non-Functional Cash Registers

The Albanian government has decided to spend over 1.9 billion lekë to improve the way cash register data are reported to the General Directorate of Customs and Taxes, as it has determined that the current data are often “erroneous” and insufficient to calculate the revenue of a business. At the end of July, Tax Control…

8 hrs ago

Ëngjëll Agaçi

Umfangreiche Kontrollen auf Waffen nachdem der Mafiosi: Arjan Ferracaku hingerichtet wurde in Shkoder

Viele Morde auch rund um die Lebensmittel Mafia, Erpressung und Betrug. Fast Food Ketten sind von frueher erstklassigen Lokalen zur kriminellen Skandal Orgien in Tirana, der Kueste geworden, wo seit 10 Jahren die Besitzer scnell wechseln und viele Lokale wurden geschlossen oder von der Bevoelkgerung sabotiert. Besonders schlimm Sarande, die Ksmali Mafia, Shengin und Durres ist immer im Sommer dabei. Die Touristen sind schon seit 3 Wochen abgereist. Kriminelle betreiben in Durres Currilla Discos, oder die Disko Havanna ist ebenso fuer Steuerbetrug und Schiessereien bekannt. Die Shkoder Polizei Aktionen nach etlichen Hinrichtungen.

3 der Festgenommen, wurde wie immer trotz Waffen Besitz (6 Jahre mindest Strafe per Gesetz) erneut umgehend freigelassen.

Geldwaesche, Grundstuecke Besetzungen und dann schnell mit gefaelschten Unterlagen verkaufen, die einzige Regierungsform dummer Krimineller rund um Edi Rama und in Fortsetzung, als System.

Der in Skhoder hingerichtete Mafiosi: Arjan Ferracaku fuehrte zu umfangreichen Polizei Kontrolllen auf Waffen in Autos.

Er war mit Politikern verwandt, baute illegal das Hotel FANTAZIA in Skodher an der Nataionlstrasse und bei Fluss Buna. Er hatte Konflikte mit den Nachbarn und bezahle Bussgelder nicht in Skhoder auf Grund vieler illegaler Taetigkeiten

Vrasja e biznesmenit Ferracaku, dy pistat e hetimit: Konflikti për hotelin dhe gjobat
Report Tv ka mësuar se dy pistat kryesore ku po heton policia për vrasjen e biznesmenit Ferracaku në Shkodër, janë ato të konfliktit për hotelin dhe mospagesën e gjobave.

Vrasja me breshëri plumbash, dyshohet se biznesmenit Ferracaku i vuri gjobë një grup kriminal

Redaksia 2 Shtator, 11:18 | Përditesimi i fundit: 2 Shtator, 20:18

 

[Rrit madhesinë e shkrimit] [Zvogëlo madhesinë e shkrimit]

SHKODER – Vrasja e Arjan Ferracakut në Shkodër, është vazhdim i një sërë atentatesh dhe ekzekutimesh në këtë qytet. Report Tv mëson se pista kryesore ku janë përqëndruar hetimit e Policisë, lidhet me një ngjarje të një viti më parë. Arjan Ferracaku dhe familja e tij janë pronarë të Hotel “Fantazia” në Shkodër dhe një vit më parë janë përfshirë në një konflikt me biznesin fqinj.

Konflikti sipas burimeve nga Policia e Shkodrës ka qenë i përmasave të mëdha pranë këtij Hoteli, i cili ndodhet pranë Urës së Bunës, aq sa është dashur ndërhyrja e Policisë.

Gjithashtu burime nga Policia e Shtetit i thanë Report Tv se ka dyshime që ndaj Arjan Ferracakut të jetë vendosur gjobë nga një grup kriminal në Shkodër i cili është shumë aktiv kohët e fundit. Por kjo gjobë jo vetëm nuk është paguar nga 30-vjeçari, por ai madje as nuk e kishte marrë parasysh. Vrasja e Arjan Ferracakut sipas të dhënave nga grupi hetimor, besohet se është ndërmarrë nga një grup kriminal, i mirëstrukturuar në Shkodër. Policia ka të dhëna për këtë grup, emrat e të cilëve vitin e fundit janë përmendur edhe publikisht, por deri më tani nuk ka persona të shoqëruar nga ata. Arjan Ferracaku ishte një emër i njohur në qytetin verior. Më herët Report Tv njoftoi se viktima ishte nipi i ish-deputetes socialiste Mimoza Hafizi, por nga të dhënat më pas rezultoi se kjo nuk ishte e vërtetë. Megjithatë ai ka lidhje familjare me një tjetër ish-deputete, Mirela Ferracaku, me të cilën ishte kushëri.

Ka dy dëshmitarë që besohet se mund të kenë njohur autorët dhe këta persona janë marrë në mbrojtje. Për policinë ata konsiderohen çelësi i zbardhjes së ngjarjes. Sipas burimeve nga grupi hetimor kanë qenë dy autorë, ku fillimisht 30-vjeçari është qëlluar nga një distancë më shumë se 30 metër, pasi ishte mbi kalë dhe më pas atentatorët janë afruar përsëri dhe e kanë qëlluar nga afër, rreth 15 herë. 10 të shoqëruarit e tjerë në polici, nuk kanë dhënë detaje që mund të zbulojnë personat që vranë 30-vjeçarin.

Autorët i kanë marrë Arjan Ferracakut portofolin dhe telefonin, dhe këtë gjë dyshohet se e kanë bërë që ngjarja të duket si grabitje. Por fakti që kanë qenë dy persona, që e kanë qëlluar fillimisht nga larg dhe më pas nga afër, tregon se kemi të bëjmë me një vrasje mafioze.

Me vrasjen e 30-vjeçarit Shkodra tronditet për herë të 6 brenda pak muajve. Balancat në këtë qytet janë prishur që me atentatin që iu bë Lulzim Kullës më 13 janar 2018. Më pas kemi të vrarë në 18 qershor, 60-vjeçarin Mehdi Kavaja. Ai u qëllua me një plumb në kokë brenda një servisi dhe vrasja dyshohet se është bërë pasi nuk u pagua gjoba.

Në korrik 2018 vrasjen e ish-policit, Boran Bërcana dhe bashkëjetueses së tij Silvi Ndoci, te ekzekutuar brenda një makinë. Më pas në muajin gusht është vrarë kunati i Lulzim Kullës, Fatbardh Lici. Edhe në këtë vrasje pistat e hetimit, janë përqëndruar të përplasja mes bandave. Hetuesit dyshojnë se Arjan Ferracaku është vrarë nga e njëjta dorë që u ekzekutuan edhe Boran Bërçana, Silvi Ndoci, Fatbardh Lici dhe Mehdi Kavaja.

Ndërkohë pak ditë më parë në Shkodër janë zhdukur pa lënë asnjë gjurmë Gëzim Hysa dhe Agron Mollaj. Nuk përjashtohet pista e vrasjes apo ndonjë konflikti që ata mund të kenë patur. 5 të vrarë dhe dy të zhdukur brenda pak muajve në Shkodër, ngre alarmin se në këtë qytet përplasjet mes bandave kanë marrë përmasa të mëdha. Situata bëhet edhe më e rëndë pasi asnjë prej këtyre vrasjeve nuk është zbardhur nga policia. Situata në Shkodër ka detyruar për të dytën herë të çojë atje vetë Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë Ardi Veliu.

http://shqiptarja.com/lajm/vrasja-e-biznesmenit-ferracaku-dy-pistat-e-hetimit-konflikti-per-hotelin-dhe-gjobat

 

33 Tonnen illegale Waren beschlagnahmt

 

 

Bllokohen 33 ton produkte të skaduara

 

Postuar: 02/09/2018 – 10:36

   Në kuadër të kontrolleve për produkte të skaduara, AKU ka evidentuar një subjekt i cili do të shpërndante në treg 33 ton produkte me afat të kaluar.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga trupa inspektuese e AKU-së, rezultoi se subjekti “IN FOOD” shpk kishte 2 ambiente (magazina) në Shkozë dhe Rinas ku ruante produktet me qëllim shpërndarjen në treg.

Konkretisht, në magazinën e parë me adresë në Shkozë u konstatuan kushte higjeno-sanitare të papërshtatshëm si dhe 24 ton produkte me afat përdorimi të kaluar të cilat ruheshin në të njëjtin ambient me produktet e rregullta.

Për më tepër në produktet (makarona) të cilat ishin brenda afatit të përdorimit u gjendën prani të insekteve gjë që sjell rrezikshmëri të sigurisë ushqimore

1. çokokrem 400 gr X 11313 copë/ sasi 4525 kg
2. cokokrem 800 gr X 9839 copë/sasi 7871 kg
3. makarona 500 gr X 10203 copë/sasi 5101 kg
4. lëng frutash 0.2 l X 25289 copë/sasi 5077 kg
5. konfleks 250 gr X 5700 copë/sasi 1435 kg

Ndërsa në magazinën që posedonin në Rinas, u konstatuan 8.8 ton produkte të skaduara.

1. Peshk Ton e Markës Perios 1200gr x6858 copë/sasi 8,229 kg
2. Biskota Hop Te Embla 1200gr x298copë/sasi 357 kg
3. Biskota Hop Te Kripura 1200gr x213 copë/sasi 255kg

Veç të tjerash subjekti “IN FOOD” shpk nuk ka përmbushur detyrimin ligjor sipas nenit 24/1 të ligjit të ushqimit, ku duhej të njoftonte menjëherë AKU-në që këto produkte kishin kaluar afatin e përdorimit.

Për sa më sipër ndaj subjektit është marrë masë administrative gjobë 1.000.000 lekë, bllokim të produkteve me destinacion asgjësim si dhe mbyllje të menjëhershme të aktivitetit.

Ndërkohë AKU do të vijojë verifikimet e mëtejshme duke kërkuar bashkëpunim edhe me instancat e drejtësisë për një kontroll më të detajuar ndaj këtij rasti.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, i bën sërish thirrje edhe operatorëve të biznesit ushqimor që të jenë të kujdesshëm në blerjen e lëndëve të para – produkte shtazore dhe jo shtazore duke kërkuar e marrë nga furnitorët vetëm produkte me etiketë dhe të shoqëruara dokumentacion të plotë veterinar e fiskal – pasi është një detyrim ligjor i tyre përveçse përbën një masë tepër të rëndësishme për sigurinë ushqimore të klientëve të tyre.

/portali DurresLajm/

 

https://durreslajm.al/aktualitet/bllokohen-33-ton-produkte-te-skaduara

Fast food, “vrasësi i heshtur” i shëndetit të konsumatorëve

 

Postuar: 02/09/2018 – 17:59

Përdorimi i ushqimeve të shpejta është pa dyshim në majat më të larta. Ushqimi i shpejtë pa dyshim që është dhe shumë i shijshëm, por jo me vlera të larta ushqyese.

Edhe pse konsumatorët janë të ndërgjegjshëm që ai është i dëmshëm për organizmin, përsëri duket se nuk i rezistojnë dot një sufllaqeje me salcë të kuqe dhe mustard.

Mjafton të kesh dëshirë për të konsumuar një sanduiç, sufllaqe apo picë dhe shërbimi taksi ta siguron atë kudo që të jesh, brenda pak minutave. Moshat e reja janë konsumatorët më të rregullt të kësaj menyje.

Qytetarët theksojnë se i dinë pasojat e përdorimit të këtij ushqimi, por shpesh detyrohen nga rrethanat, që të përfundojnë duke ngrënë në Fast Food-e.
“Ushqim i shpejtë, një vrasës i heshtur”, ky është mendimi i bluzave të bardha.

“Ka një ndikim shumë negativ në shëndetin e fëmijëve, të cilët nuk hanë mëngjes në shtëpi, por shkojnë dhe hanë në fast food-et pranë shkollave. Këto ushqime nuk kanë lëndët ushqyese të domosdoshme për trupin e fëmijës. Madje ato konsiderohen si vrasës të heshtur”, shprehet mjeku Ramazan Buçi.

Sipas mjekut, ushqim i shpejtë përkthehet në obezitet të shpejtë, çka do të thotë se konsumatori është i ekspozuar ndaj sëmundjeve të rrezikshme. “Obeziteti favorizon aksidentet vaskulare të trurit dhe zemrës dhe njëkohësisht të veshkave”, tregon mjeku.

Top Channel

/portali DurresLajm/

Video:
Na bëni like në facebook!:
Erpressung von geschaeftsleuten als reale Regierungspolitik, welche nur von Erpressung lebt.

 

Gefälschtes Oliven Öl, Safran und Trüffel, Pestizde

Über den Lebensmittel Dreck im EU Stile, der inzwischen in Tirana und in Touristen Hotel und Lokalen verkauft wird. In Deutschland sind Gewürzmischungen durch die Geschacksverstärker, stark mit Salmonellen verseucht, wie das Institut für Risikobewertung auf der Website festhält.

Nachdem Deutschland mit der KfW, ProCredit Bank mit der Albaner Mafia den Diebstahl der EU Agrar Funds organisierte, die Cannabis Platagen finanzierte aufbaute, ebenso Gelder direkt an illegale Lagerhallen mit Kühl Technik für den Kokain Import mit Bananen für die Verteilung in Europa, wurde die Mittel radikal gekürzt, auch mit neuen Auflagen versehen. Erhebliche Budget Kürzungen gibt es deshalb für die Agrar Förderung.

Haupt Arbeitgeber ist die Landwirtschaft in Albanien, welche mit Vorsatz zerstört wird, damit man den EU Lebensmittel importieren kann, ein Geschäft der korrupten EU Commission, welche mit Vorsatz Albanien genauso vergiftet, wie Deutschland und EU Länder durch u.a. von Bayer, Monsanta gekaufte Politiker und Lebensmittel Institutionen. Albanien hatte überall Gewächshäuser, Obstplantagen, ein System was sogar die Israelis kopierten. Alles wurde zerstört, ging in den Grundstücksräubereien unter, damit die EU Agrar Überschüsse und uralte Pharma und Lebensmüll der EU in Albanien verkauft und exportiert werden konnte.

Lebensmittelwarnung.de
Das Portal der Bundesländer

Gangster und der Lesben Club der SPD HIrnlosen:
Lefter Koka, Barbara Hendricks

Drogen Pate: Edmond Panariti – Mafia Boss: Christian Schmid

Die Mafia Politiker arbeiten im Baugeschäft, bei der Geldwäsche lieber und illegalem Bauen mit gestohlenen Grundstücken.

http://www.gazetadita.al/wp-content/uploads/2018/08/vlcsnap-2018-08-26-19h23m43s123.png

Gefälschtes OLivenöl ist in allen Supermärkten in Tirana, oft auch mit Süden an den Landstrassen, durch illegale Händler, welche nur Ediketten aufkleben. Schwer kritisiert sind die Zuständ auch vom Vorstand der Oliven Öl Produzenten, wobei die Italiener sowie 80 % der Ernte aufkaufen, es teuer auch als „Toskana“ Öl verkaufen.

ten: 

– „Al Saranda“ mit NiPt L21303004C Adresse Tirana, die Lieferung der Partie ohne Ablaufdatum 31.12.2019

– „Jolant Ltd“ mit NiPt L52318026U Adresse Tirana, die Lieferung der Ware auf

skadence 2020.02.20

– „Leart Iljazi-“ (Qeparo) mit NiPt L66906501J mit Adresse Vlora, die Lieferung der Ware auf

2018.01.05 Produktion

– „O & amp; B / Stern Saraci „mit NiPt K81318012E Adresse Tirana, die Lieferung der Partie Ablaufdatum 2020.03.07

Oft stark mit Pestizden belastet, importiert und ohne jeden Geschmack. Selbst Kartoffeln oft aus Mazedonien haben hohe Nitrat Werte.

Po vritemi duke ngrënë!

Shpërndaje në Facebook
Tweet në Twitter

 

Nga Artan Fuga

Dje bëra pak pazar aty nga plazhi në Durrës. Por, se mos vetëm aty!

Gjeta ide! Ishin të mëdha, më të mëdha sesa isha mësuar t’i shihja ato zakonisht. Por, fjala “ide” më gënjeu. Kisha kohë pa i provuar. Qysh herët fare kur në oborret e shtëpive tiranase kishte pemë që prodhonin këtë frut të mrekullueshëm me gjasa të ardhur herët nga vendet e Azisë.

Kur i provova në shtëpi ishin fruta pa shije, pa erë, sikur haje kashtë. 7000 lekë të vjetra kilja!

Pjeshkët e mëdha. I futa në frigorifer t’i provoja të ftohta! Cfarë të haje. Sikur haje ta zemë ndonjë top tenisi. Pa shije, pa erë, pa aromë.

Bostani më doli kastravec!

Aman mos mos përzjeni gjinitë e frutave dhe perimeve sikurse përzjejnë gjinitë e gazetarisë disa media, apo gjinitë e tekstit disa gjoja historianë që në vend të shkruajnë histori, prodhojnë fjali plot me propagandë nacionaliste pa asnjë metodologji.

Rrushi kokërmadh. I bardhë. Më tentoi. Ha një kokërr asnjë shije. Vazhdoj ha, pa erë, pa shije, pa asgjë, neutral.

Me çfarë të vazhdoj? Me bostanin!

M’u duk se kisha blerë gjithsejt nja dhjjetë kile pesticide dhe i kisha futur në frigorifer për të ngrënë.

Kërkoj ndonjë informacion për sasinë e lejuar të pesticideve në fruta e perime!

E kërkoj në media! Hiiiiiç! E kërkoj në agjencitë shtetrore që duhet të na mbrojnë ! Hiiiiiç. E kërkoj në njësinë tregtare ku bëra blerjet! Hiiiiiç!

Ne po hamë antibiotikë.

Bëra provë dhe i thashë dikujt më fut në gojë një perime që ta ha me sy mbyllur.

Përtypem dhe nuk e dalloj se çfarë është. Diçka midis pjeprit dhe fekaleve – i them symbyllurazi ushqyesit tim.

Ai më zgjidh sytë: Ishte domate.

Uaaaaaaaaaa: Nuk e gjeteeeeeee! E humbe bastiiiiiin!

Mëngjes – antibiotikë si vezë të ziera!

Drekë – plastika mesdhetare të pjekura në formë peshku!

Darkë – pesticide në formë pjeshke!

Kjo është mënyja!

Dhe nëpër rrugë sheh lokale të mbyllura me rrypin e verdhë shkruar në të zezë si simbol i veprimit shtetror: Mbyllur nga tatimet!

Dhe në ndonjë cep ndonjë restorant që gatuan në hale me furnellë vajguri që gjoja e kanë mbyllur.

Dashke të dish për norma sasie pesticidesh në fruta dhe perimeti !!!

Ne po hamë fruta që nuk janë fruta, perime që nuk janë perime.

Ne po hamë fjalët, format, e frutave, kurse përpmbajtja është e njejtë: pesticide!

Tani kuptoj Biblen kur Jezusi transformoi ujin në verë, kur nuk kishte peshq dhe bëri peshq. Kuptoj filozofët që shpjegojnë se në thelb materia transformohet dhe është e njejta, vetëm shqisat e njeriut dallojnë një ushqim nga tjetri.

Teoria e trans-substancializmit! Gjithçka është një!

Ne po na vret gjojakatunari!

Pa frikë! “Janë të baçes teme! ”

Po helmet në ushqime!

Ushqime.

Shqime.

Qime,

Meeeeee!

Eeeeeeee!

– – – –

Po vritemi duke ngrënë!http://www.bulevardionline.com/alarm-keto-fruta-dhe-perime-kryesojne-ne-listen-e-ushqimeve-me-pesticide-ne-shqiperi/

Wild West Anbau von Gewürzen führt ebenso zu einer Überproduktion, vor allem von Safran, Oregano. Selbst Schnecken werden gesammlt und exportiert. Auch bei Trüffeln gab es schon erhebliche Probleme, wo Hunde vergiftet wurden

Der Hauptabnehmer war eine Albanische – US Firma, welche Gewürze in die USA exportierte. Einen Deutschen gab es auch vor vielen Jahren.

Der Export in die USA brach ein, als der Nachbar: Arben Cekaj, (Kulicaj9 unter dem Namen als Kokain Bananenimporteur dort die Kokain Verteilung mit Hilfe der Politik und Verbrechenskartelle organisierte. Unter dem Namen Jansen, in Düsseldorf festgenommen.

PHOTO / gefälschtes Olivenöl in Tirana und Vlora, blockiert und vier Unternehmen bestraft, die, sollen Namen produzieren

11.50 , 26/08/2018

National Food Authority hat vier Unternehmen blockiert, drei in Tirana und Vlora verfälschtes Olivenöl verkauft. Während Fälle auf Supermärkte und späte Laboruntersuchung der Produkte mit der Bezeichnung „Olivenöl“, NFA Kae videntuar vier Themen, die das Produkt „Olivenöl“ geschmiedet vermarktet. Diese Supermärkte und Märkte durch die Gegenstände geliefert:

„Al Saranda“ mit NiPt L21303004C mit adresëTiranë, liefert das Los der datëskadence 2019.12.31

Lesen Sie auch:

Ein Unfall mit einem Auto, die Polizei über die Brücke Kakavija

„Jolant Ltd“ mit NiPt L52318026U mit adresëTiranë, liefert das Los der datëskadence 2020.02.20

„LeartIljazi“ (Qeparo) mit NiPt L66906501J mit Adresse Vlora, liefert das Los der datëprodhimi 2018.01.05

„O & B / Stern Saraci“ mit NiPt K81318012E mit adresëTiranë, die Versorgung des Los datëskadence 2020.03.07

das Label-Produkt „Olivenöl“ die Reiß-Mails Insbesondere tësipërpërmendur von diesen Unternehmen geführt produziert und gehandelt werden, dass sie nicht die Eigenschaften von Olivenöl passen als auf dem Etikett, das heißt in jedem Fall genannt wird das Produkt durch Zugabe von Zutaten manipuliert wurde andere.

Daher wurde zu Themen feine Verwaltungsmaßnahmen ergriffen, 400 000 und blockieren die Menge an Öl in dem Objekt (dh andere Tränen Stellen), um die Labortests durchzuführen.

„Wir betonen, – informiert NFA – dass wegen des Mangels an Rückverfolgbarkeit, noch nicht möglich gewesen, die Märkte und Handelseinheiten oder Dienstleistungen, auf die diese Unternehmen liefern diese Abrisse, gefälschtes Produkt Jeden Gegenstand zu identifizieren. es war nicht in der Lage, innerhalb einer angemessenen Zeit von der NFA die Verpflichtung auferlegt zu entsprechen, das Produkt unter diesen tear-Mail aus dem Verkehr zu ziehen und die Verbraucher zu informieren.

Jeder Fall ist eine weitere Untersuchung Verfahren zur Beurteilung von Strafanzeigen für Material für Vergehen des Betrugs und illegaler Lebensmittelproduktion “

BildBildBild

 

© SYRI.net

Die angeblich Deutsche Firma, erhielt in einem Schutzgebiet eines Nationalparks, wo nur Bäume, Büsche standen, einen 5 Jahres Vertrag um angeblich Heilpflanzen anzubauen. Real wurde  Alles gerodet, in Wild West Art der Mafia, abgebrannt und nun Kartoffeln angebaut, die niemand in Albanien braucht, weil nicht einmal gut zum Export. Proteste der Anwohner, weil niemand sie gefragt hat. Auf dem Papier sollte die Firma den Wald schützen, machte wie immer das Gegenteil und rein Mafiös in einem festen Muster. Alle EU finanzierten derartigen Projekte, führen ebenso zu Steinbrüchen in Nationalparks, zerstörten Alles. Lt. eigener Firmen Auskunft, wurde erst mit dem Regierungsantritt des gut dokumentierten Verbrechers Edi Rama, die Firma Agro Map Consultin in 2013 registriert, als Partnerschaft Unternehmen mit der Albaner Mafia, was in der Regel Tarn Unternehmen sind. In einem Nationalpark, in Schutzgebieten ein 700 Hektar Grundstück zugeteilt zu bekommen, ist schon mehr wie peinlich, was die Frage aufwirft, wieviel Bestechungsgeld an Edmond Panariti, seien Drogen Partner (u.a. Klement Balili) gezahlt wurde. Es gab schon mal einen Deutschen vor 20 Jahren, der ebenso im Klein Format versuchte Zierkürbisse anzubauen und im BKA Bericht rund um die Skandale der Deutschen Botschaft, durchaus positiv erwähnt ist. Auf jeden Fall, betreibt diese dubiose Firma, ein illegal errichtetes Restaurant in der Nähe, durch Grundstücks Besetzung, was ein System ist. In Tradition, ein typisches Deutsches Förderungs Betrugsmodell, was seit 1999, ein unendliches Projekt ist auch mit Deutschen Professoren, was mit „Sprint Politik Beratung“ anfing mit Leute, die keinerlei Auslanderfahrung hatten, über das Becker Projket in Bushati  ging, bis zu direkten Finanzierungen von Kokain Umschlagsstellen auch mit Militär Helikopter Verteilung.

Ein Albanischer Manager: Shkelqim Karaj, Stuttgart hat vom Enver Shala Clan, ein Mafia Konsultat des Kosovo und dann die vermurkste Rezzo Schlauch Konsultats Vertretung ebenso, mit seiner Albaner Frau. Berüchtigt schon im Visa Skandal, als man direkt im Solde der übelsten Verbrecher stand. Danach ging es nur noch bergab mit Albanien.

Contact Agro-MAP

Contact Agro-MAP Albania

Agro-MAP Consulting sh.p.k.

Ruga Grigor Gjirokastriti, Pallati 13, ap 8, Njesia Nr. 7

1000 Tirane

Albania

Dr. Shkelqim Karaj

+355 68 20 67756

+355 69 89 15641

shkelqim.karaj@agro-map.al

Contact Agro-MAP Germany

Agro-MAP c/o DET GmbH (eine Energie Technik Firma?!, ohne Festnetz Nummer)

Mozartstr. 41

70180 Stuttgart

Germany

Matthias Buscher

GER: +49 177 7105539

matthias.buscher@agro-map.de

Drogen Pate: Edmond Panariti – Christian Schmid

Erst im August 2017 zertifiziert, wo ja die meisten gestohlenen EU Agrar Funds Gelder für den Anbau von Cannabis Plantagen verwendet wurden, oder für Gross Kokain Import mit dem „Clan del Golfo“ über Bananen und Ananas, oder als Tarnung Gewürze, wenn in die USA geliefert wurde.

Agro-MAP certified organic GACP

Protesta e banorëve për fushën e Rryenit, reagon kompania: Toka shtetërore, po krijojmë një kopsht Botanik

Foto nga protesta e djeshme

Një ditë pas protestës që banorët e fshatit Rrajcë në Prrenjas zhvilluan ditën e djeshme para bashkisë, ku pretendonin se firma gjermane “Agro-Map Consulting shpk”, iu kishte marrë 700 hektarë tokë, ka ardhur reagimi nga kompania gjermane.

Në një njoftim për mediat, kompania gjermane sqaron se në muajin maj të vitit 2017, është firmosur një kontratë e rregulltë ligjore me Administratën e Zonave të Mbrojtura, pranë Ministrisë së Mjedisit, për të zhvilluar një projekt 5-vjeçar në mbrojtje të ekosistemit dhe të bimëve medicinale në zonën e Rryenit.

Projekti parashikon krijimin e një Kopshti Botanik brenda 5 vitesh, një investim rreth 2 milionë €. Kompania sqaron se pas verifikimeve në Zyrën Vendore të Pasurive të Paluajtshme, toka në fjalë ka qenë pyll dhe shkurrishte, ndërsa në vitet 70 në kohën e kooperativave u kthye në tokë bujqësore për kulturën e patates dhe në asnjë rast nuk rezulton të ketë pasur pronar privat.

http://shqiptarja.com/lajm/protesta-e-banoreve-per-fushene-rryenit-reagon-kompania-toka-shteterore-po-krijojme-njw-kopsht-botanik

Abgeordnete des Mafia Parlaments mit grossen Geldsummen im Auto

Abgeordneten Auto, mit Park Ausweis fürs Parlament und hohe Bargeld Summen in € als Bestechungsgeld erhalten: Das normale Leben des Clubs für Kriminelle und Alkoholiker“ das Albanische Parlament und die Albaner Regierungen. 100 % eine kriminelle Regierung und noch dazu, die dümmste der Welt.
Und dann ist man so dumm, auch als primitive Angeberei, noch ein Video zu verbreiten: ein BMW

Es gab einen Anschlag gegen eine bekannte Journalistin, der Langzeit Verbrecher des Tom Doshi wurde festgenommen, wo die Frage sein sollte, beschäftigt Edi Rama Auftragskiller, was ja bekannt ist mit E. Shullazi, direkt mit des Ex-Innenminister Samir Tahiri und etliches hoch rangigen Morden, welche nur mit Polizeihilfe organisiert werden konnten. Edi Rama, Ilir Meta und Ehefrau Monika, Frank Walter Steinmeier kennen nur Kriminelle, wie unzählige Fotos beweisen.

https://tse2.mm.bing.net/th?id=OIP.9IlUkRdPU96NL9ZlrwkviAHaHZ&pid=15.1&P=0&w=300&h=300

Sohn des Edi Rama: Gregor Rama, was Alles sagt: 60.000 $ Maybach Brille, mit Sicherheit echt.

Western Union, Credins Bank, Abi Bank reine Mafiöse Geldwäsche Banken, wie zuvor auch die American Bank of Albania, die grösste Betrugsbank in der Geschichte von Albanien.

Video, Skandal/ Filmohen në makinën e deputetit mijëra euro cash, qarkullonte nëpër Tiranë. Vetting urgjent për politikën, hetim “pronarit” të makinës

Duken qartë prerjet e mëdha në euro të cilat ishin vendosur në kroskotin e makinës, e cila ishte e mbrojtur me siglën e Kuvendit që përdoret si “kartabiankë” për të mos u ndaluar nga organet ligjzbatuese. Kaq para në makinën e një deputeti, imagjino sa ka në atë të ministrit apo kryeministrit

…………….

Një makinë e Kuvendit, e cila po lëvizte rrugëve të kryeqytetit, është e Kuvendit të Shqipërisë pasi kishte tek xhami i përparmë dokumentin për vendqëndrimin në ambientet e kryesisë së Kuvendit dhe për të mos pasur probleme me parkimin, është filmuar bashkë me paratë.

“Pamfleti” e ka siguruar videon, ku personi që ngiste makinën duket se nuk ka qënë në dijeni se po filmohej kroskoti i “përmbytur” me euro, dhe për më tepër nuk ka besuar se do të përfundojë në dorë të medias.

Por nuk është ky shqetësimi, pasi video e tregon qartë tërë faktin që në makinën e Kuvendit, mund të jetë e ndonjë deputeti apo zyrtari të Kuvendit, kishte mijëra euro.

Fakti është se në Parlamentin e Shqipërisë lëvizin ashiqare miliona euro, në formë ryshfeti, në trajtën e trafikut të drogës, të qenieve njerëzore apo dhe të sekserllëkut tek ministra dhe zyrtarë të tjerë të lartë të shtetit.

http://pamfleti.net/video-skandal-filmohen-ne-makinen-e-deputetit-mijera-euro-cash-qarkullonte-neper-tirane-vetting-urgjent-per-politiken-hetim-pronarit-te-makines/

Millionen Aufträge für den Gangster BEGO, der keine Berufsausbildung hat, erinnert auch an O. Sota Und wieder Adrian Cela, der nur Kriminelle mit Aufträgen und Posten versorgt mit seinem Strom Verteiler OSHEE

 

The documents show the drug-trafficking businessman has benefited billions in public procurements

The documents show the drug-trafficking businessman has benefited billions in public procurements

13:26, 25/08/2018

Official documents have proved that only for the first seven months of 2018 the drugs trafficking businessman Edmond Bego, in total violation of the law on the public procurement that disqualifies persons convicted by a court of law, has benefited billions of Albanian Leks from public procurements.

The Democratic Party has published that following documents proving that Bego has received:

Lexo edhe:

Reagimi/ 33 milionë euro baxhanakut dhe Papulit, tani fshihet pas Fugës dhe Ulsiut

641 million Leks from OST (the state-owned Transmission System Operator) for network maintenance.

1 billion Leks from OST for the substation of Librazhd, in the electoral zone of the head of Socialist parliamentary group and friend Taulant Balla.

3 billion Lek from OSHEE (Electricity Power Distribution Operator) for some power cabins.

3 / 3

© SYRI.net


  Vorherige Seite

- SEITE 2 VON 18 -

Nächste Seite  

Wird geladen
×