Touristen „in der Falle“ von Abenteuern zum Klettern in der Höhe! 4 Monate lang 14 Gerettete, 1 Opfer. Selten Blöde Leute, tauchen in Albanien auf, denen jeder Verstand fehlt, verschwinden auch spurlos.

2019, hab es auch schon eine Welle, der Super Idioten, die oft auch wegen Cannabis, Drogen ins Land kommen

Welcher Idiot, geht in ein Klippen Gelände, ohne Esel, oder Ziegen Pfad!. Die smartphone verblödeten Touristen von heute. Geleichzeitig wird jede Kultur und Gesetz ignoriert, lebt auf Camping Tour an der Küste und zu Hause, geht man auf dem dümmsten Demonstrationen, für Natur und Umwelt, zettelt illegal in Naturschutz Parks, macht auch dort Camping in Deutschland, an Flüssen.

Albanische Retter, die den Ungarischen Super Idiot, mit seiner Thaländischen Prostituierten retteten

in 2019

„smartphone“ verblödete Touristen, mussten erneut gerettet werden

Ausländische Touristen haben sich oft in einer Falle wiedergefunden, als sie sich auf ihre Abenteuer bei den Aufstiegen zu den Höhen der Berge und Gelände in Albanien begeben. Durch das Material, dem Sie folgen werden, haben viele von ihnen schwere Verletzungen erlitten und andere haben ihr Leben verloren, während sie unbekannten Pfaden gefolgt sind.
Sokol Dema Sokol Dema

TIRANA – Die Erkundung der Natur hat in vielen Fällen ausländische Touristen angezogen, die aus der ganzen Welt nach Albanien kommen. Um die faszinierenden Ausblicke zu genießen, die die albanischen Alpen bieten, müssen Sie schwieriges Gelände durchqueren. In den letzten Monaten sind Dutzende von Touristen in Schwierigkeiten geraten und nicht nur die Polizei, sondern auch der Hubschrauber der Luftwaffe ist ihnen zu Hilfe gekommen. Aber was sind die schwierigsten Fälle, um Touristen vor Ort zu helfen?

 

Turistët ‘në grackën’ e aventurave për ngjitjet në lartësi! Për 4 muaj, 14 të shpëtuar, 1 viktimë

TIRANË– Eksplorimi i natyrës në jo pak raste ka zënë në grackë turistët e huaj që mbërrijnë në Shqipëri nga e gjithë bota. Për të shijuar pamjet magjepsëse që ofrojnë alpet shqiptare, duhet kaluar në terrene të vështira. Përgjatë muajve të fundit, dhjetëra turistë kanë hasur vështirësi dhe në ndihmë të tyre kanë shkuar jo vetëm forca policie, por edhe helikopteri i Forcave Ajrore. Por cilat janë rastet më të vështira të ndihmës dhënë turistëve në terren?

10 korrik – Shpëtohen tre turistë çekë në Parkun Kombëtar të Valbonës

VIDEOLAJM/ Goditen nga orteku i akullt , 9 turistët shpëtojnë për mrekulli

Tre turistë çekë mbetën të bllokuar për disa orë në kufirin mes Thethit dhe Valbonës. Dy operacione shpëtimi u deshën për shpëtimin e tyre nga ekuipazhi i helikopterit të Forcës Ajrore dhe për fat të mirë nuk pësuan dëme shëndetësore. Për shkak të terrenit dhe mjegullës në zonë, ishte e pamundur ndërhyrja fillestare me helikopterë. Efektivët udhëtuan në këmbë për disa orë për të nxjerr tre çekët në një vend të përshtatshëm për uljen e helikopterit në bjeshkët e Vashqefenit.

10 korrik – Shpëtohet turisti gjermanë në Karaburun, në Vlorë

Një 73-vjeçar gjerman humbi gjurmët në gadishullin e Karaburunit. Burri u gjet nga policia e Orikumit në gjendje të mirë shëndetësore. Ai kishte nisur një sinjal nga vendi ku ndodhej një gji në afërsi të Bristanit pas bazës së Pashalimanit. Gjermani është i apasionuar pas hiking dhe kryesisht vendeve të pa eksploruara.

26 qershor – Shpëtohen katër turistë në Parkun Kombëtar të Valbonës

Katër alpinistë mbetën të bllokuar në majën e Zhaporres në Valbonë. Ato po eksploronin zonën, por për shkak të majave të thepisura u bllokuan. Njëri prej tyre theu këmbën dhe një tjetër u dëmtua. Ata kërkuan ndihmë dhe helikopteri arriti t’i evakuonte duke i dërguar në Spitalin e Traumës për ndihmë të specializuar, ndërsa dy të tjerët u gjetën në gjendje të mirë shëndetësore.

18 qershor – Shpëtohen dy turistë te Syri i Ciklopit në Krrabë

Dy turistë gjatë eksplorimit të natyrës pranë vendit të quajtur Syri i Ciklopit ranë nga lartësia në një terren mjaft të vështirë dhe pësuan dëme të konsiderueshme. ata u shëptuan nga shërbimet e Policisë, shërbimit mjekësor dhe emergjencat e u bë e mundur nxjerrja dhe dhënia e ndihmës së parë. Për shkak të rrezikut të lartë për transportimin e të dëmtuarve me barrelë, nga vendi ku kishin rënë, deri te ambulanca dhe me helikopter drejt Spitalit të Traumës.

10 maj – Shpëtohet 1 turist gjerman në Parkun Kombëtar të Valbonës, 1 vdes

Një turist gjerman gjeti vdekjen në Valbonë, pasi ra aksidentalisht në greminë bashkë me një vajzë. I riu po eksploronte natyrën bashkë me tre turistë të tjerë në shtegun alpin Valbonë-Theth. Dy të tjerë njoftuan policinë e cila mbërriti në vendngjarje pas rreth dy orësh për shkak të terrenit të vështirë. Turisti, në moshë të re u gjet pa shenja jete, ndërsa vajza shpetoi pa lëndime.

6 maj – Shpëtohen dy turistë tunizianë në Parkun Kombëtar të Valbonës

Dy turiste nga Tunizia, 46 dhe 41 vjeçe, duke eksploruar natyrën në zonën e Valbonës, humbën rrugën në një zonë të thellë. Duke u munduar për të dalë nga terreni i vështirë, morën dëmtime të lehta në këmbë dhe krahë.

8 prill – Shpëtohet një turist polak në Kanionin e Gjipes, në Himarë

Një turist polak ra në kanionin e Gjipesë dhe mbeti i bllokuar për disa orë. Si pasojë e rënies në 50 metra në greminë pësoi frakturë në këmbë dhe nuk mundi të lëvizte. Në ndihmë të tij shkuan zjarrfikësit, policia dhe urgjenca mjekësore, të cilët hasën vështirësi për shkak të terrenit të vështirë. Nxjerrja e tij u bë e mundur përmes pajisjeve speciale, në bashkëpunim me Delta Force.

https://shqiptarja.com/lajm/turistet-ne-gracken-e-aventurave-per-ngjitjet-ne-lartesi-pwr-4-muaj-14-te-shpetuar-1-viktime