1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun?

http://www.kohajone.com/2019/01/09/pasaportat-po-skadojne-po-perfundon-afati-10-vjecar-ja-si-aplikohet/Sylvester verlief ruhig in Albanien. Feuerwerk war fuer LOkale etc. verboten, viele Lokale und Restaurants wie in Durres an der Kueste, wurden geschlossen, wegen früheren Schiessereien, Messerstechereien und Morde. Edi Rama versucht seine vielen Leichen unter den Teppich zu kehren, welche er mit den korrupten Internationalen, KfW, GIZ, die Deutsche Hirnlos Deutsche Botschafts Mafia produziert hat, mit den EU Verbrecher Banden.

Nach 10 Jahren sind vor allem unzählige Pässe abgelaufen, oft Mehrfach ausgestellt, mit leicht verschiedenen Namen. Der Haupt Verantwortlich war der inzwischen verstorbene Vize Innenminister:

Ferdinand Poni, Bujar Nishani, Flamur Noka, Lulzim Basha und Salih Berisha.

Alte Tradition die Tropoje, Klientel Banden der absurden Dummheit, wo dann jeder sogar Bürgermeister sich 5 Identitäten kaufte, auch für die Wahl Fälschungen promotet durch die korrupte EU, wo es nur um Posten geht.

Links: Ferdinand Poni, Flamur Noka, Abhör Experte: der „Grosse“ Rechts in der zweiten Reihe Abhör Mannschaft unter Berisha: Flamur Noka

Extrem teure Gebuehren bei der Verlängerung der ID Karten,Pässe denn nun sind 1,4 MIllionen Karten abgelaufen, oft vergeben fuer Geld, mit falscher Identität, fuer gesuchte Kriminelle. Die Meisten sind so Strohdumm, das sie nicht wissen, das die Karten abgelaufen sind,m was bei dem Bildungs System fuer Dumme nicht verwundert.

Erinnert an die Mafia Geschaefte der Deutschen mit der Bundesdruckerei mit Ludgar Vollmer, wo Berufs Kriminelle des Auswaertigen Amtes die Bestechungs Orgien organisierten mit Ilir Meta, bis es zur Verhafttung der Polizie Spitze kam, im Oktober 2002 mit Bujar Himci, dem Vize Innernminister.

Danach kam die fr. SAGEM, welche das Passport System direkt an die Albaner Mafia verkaufte. wo es heute 4,8 Millionen ID Karten gibt, Albanische Buergermeister, Politiker mit bis zu 5 Identitaeten nach Europa reisten. Die meisten Adressen stimmen nicht, Tote Waehler wie in den USA, als System eines Betruges. Alles was Auslaender begannen in Albanien war Betrug, artetete im Chaos aus, so auch die TUEV Stempel mit der Firma SIGMA.

Skadojnë kartat e identitetit për 1.4 milionë shqiptarë, si duhet vepruar për të marrë të rejat

Përgjatë muajve janar-qershor të vitit 2019 skadon
afati i kartës së identitetit për 1.4 milionë shqiptarë. Në disa dalje
publike, opozita thotë se ky është shqetësim real dhe ndikon në
zgjedhjet parlamentare të qershorit.

Por duket se qytetarët nuk kanë qenë të informuar se
letërnjoftimet e tyre po skadojnë. Të ndodhur përballë kësaj situate,
strukturat shtetërore kanë nisur një fushatë sensibilizimi. Megjithatë,
Ministria e Brendshme dhe pushteti lokal kanë marrë edhe masa të tjera,
për të mos u gjendur përballë një fluksi të madh aplikuesish me afrimin e
qershorit. Posta Shqiptare, si pjesë e këtij bashkëpunimi mes
institucioneve, iu bën apel qytetarëve të nxitojnë.

Nëse për kartat e identitetit mjafton vetëm kuponi në postë dhe
paraqitja pranë kompanisë Aleat, e kundërta qëndron për pasaportat.
Aplikuesit duhet të paraqiten pranë komisariatit që i ka nën
juridiksion.

Për një pasaportë me procedurë të përshpejtuar çmimi është 18 mijë
lekë. Shqiptarët që jetojnë në Greqi dhe Itali duhet të paguajnë nga 130
euro për t’u pajisur me pasaporta biometrike. Po aq duhet të paguajnë
ata që jetojnë në Itali. Ndërsa ata që jetojnë në Belgjikë e Zvicër
duhet të paguajnë nga 170 euro. 144 paund duhet të paguajnë shqiptarët
që jetojnë në Britaninë e Madhe dhe 240 dollarë ata që jetojnë në
Shtetet e Bashkuara.

Deri në datën e zgjedhjeve, shqiptarët kanë afro 6 muaj kohë për t’u
pajisur me letërnjoftimet e reja, pasi në të kundërt nuk do të munden të
votojnë./a2news.com

Te lidhura

Pasaporta dhe karta identiteti, nga nesër aplikohet edhe në Romë

Skadojnë kartat e identitetit për 1.4 milionë shqiptarë, si duhet vepruar për të marrë të rejat
Jan 1, 2019
SHPËRNDAJE
Përgjatë muajve janar-qershor të vitit 2019 skadon afati i kartës së identitetit për 1.4 milionë shqiptarë. Në disa dalje publike, opozita thotë se ky është shqetësim real dhe ndikon në zgjedhjet parlamentare të qershorit.

karta-1100×620-1024×577

Por duket se qytetarët nuk kanë qenë të informuar se letërnjoftimet e tyre po skadojnë. Të ndodhur përballë kësaj situate, strukturat shtetërore kanë nisur një fushatë sensibilizimi. Megjithatë, Ministria e Brendshme dhe pushteti lokal kanë marrë edhe masa të tjera, për të mos u gjendur përballë një fluksi të madh aplikuesish me afrimin e qershorit. Posta Shqiptare, si pjesë e këtij bashkëpunimi mes institucioneve, iu bën apel qytetarëve të nxitojnë.

Nëse për kartat e identitetit mjafton vetëm kuponi në postë dhe paraqitja pranë kompanisë Aleat, e kundërta qëndron për pasaportat. Aplikuesit duhet të paraqiten pranë komisariatit që i ka nën juridiksion.

Për një pasaportë me procedurë të përshpejtuar çmimi është 18 mijë lekë. Shqiptarët që jetojnë në Greqi dhe Itali duhet të paguajnë nga 130 euro për t’u pajisur me pasaporta biometrike. Po aq duhet të paguajnë ata që jetojnë në Itali. Ndërsa ata që jetojnë në Belgjikë e Zvicër duhet të paguajnë nga 170 euro. 144 paund duhet të paguajnë shqiptarët që jetojnë në Britaninë e Madhe dhe 240 dollarë ata që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Deri në datën e zgjedhjeve, shqiptarët kanë afro 6 muaj kohë për t’u pajisur me letërnjoftimet e reja, pasi në të kundërt nuk do të munden të votojnë./a2news.com
Te lidhura
Pasaporta dhe karta identiteti, nga nesër aplikohet edhe në Romë
19366522_1790954837793639_5157358978949165424_n
“Mos mblidhni karta identiteti”, kandidati i LSI-së publikon mesazhet e ministres së PS-së që…

.

Kokain Albaner in Deutschland

http://www.gazetadita.al/ryshfet-per-ujesjellesin-rama-erion-braces-i-merrni-te-keqen-te-gjithe/

 

Schlagwörter: ,

KOMMENTAR(E) (3)

 • navy
  Jan 08, 2019., 22:08 •

  Korce die uralte Pass Fälscher Werkstatt erneut in Betrieb: 400-500 kosten Pass Manipulationen. Man bringt die gefälschten Pässe sogar in die Schweiz, damit die Leute länger im Ausland bleiben können. Skandali, 400 euro për dy vula të zonës Shengen. Falsifikuesi i gris pasaportën qytetarit Publikuar më 08.01.2019 nga Dionis Xhafa “Fiks fare” denoncoi me zë dhe figurë një person, i cili kundrejt 400-500 euro, arrinte të kalonte qytetarë të ndryshëm në zonën Shengen Personi punonte si taksist në afërsi të doganës së Kapshticës në Korçë dhe, duke bashkëpunuar me policë grekë, bënte manovra me vulat në pasaportë. Një qytetar u ankua në “Fiks Fare” se në vitin 2015, kur sapo kishte përfunduar afatin 3 mujor të qëndrimit në zonën Shengen, kontaktoi me këtë person. Pasi i tregoi problematikën i tha se nëse pranonte të paguante 500 euro ai i rregullonte të shkonte sërish në Greqi. “500 eurot i donte që t’ia jepte edhe një polici grek që kishin marrëveshje bashkë. Ky person i kombinonte ditët me vulat në pasaportë. Nëse kisha hyrë në datën 1 janar në Greqi, në datën 3 janar kisha dalë nga Italia”, thotë qytetari, i cili me këtë kombinim fitonte edhe rreth 3 muaj të tjerë qëndrim në zonën Shengen. Më tej shton se në vitin 2015, e kontaktoi këtë person në Korçë. “Po prisnim poshtë një pallati. Pasaporta hidhet nga një pallat e mbështjellë. Atje u tremba se çfarë po ndodhte” thotë ai, ndërsa pohon se pasi mori pasaportën, ka udhëtuar po me këtë person drejt qytetit të Kozanës në Greqi. “500 eurot ia kam dhënë pasi kam shkuar në Kozanë. Më pas kam marrë një vizë punë 1-vjeçare. Mu dha rasti të ikja në Zvicër, pasi kisha të fejuarën time. Kam kaluar transit në Gjermani dhe më pas në Zvicër. Në datën 9 dhjetor 2018 kam tentuar të iki në Zvicër nga Maqedonia. Në Zvicër më ndaluan. Më thanë s’ke lekë dhe bileta kthyese. Ata më kanë thënë se do më bënin një verifikim të vogël. Rezultoi se kisha dy vula false. Pasaportën ma nxorën jashtë përdorimit. Më kanë dhënë disa dokumente dhe më kanë çuar në Maqedoni. Në Maqedoni s’kisha dokumente identifikimi dhe më çuan sërish në Zvicër. Shkova në Zvicër dhe më dhanë pasaportën dhe më thanë se do marrësh dënimin” thotë qytetari. I pyetur nëse e njeh këtë person, thotë se po, ndërsa kërkon vetëm që emri i tij të jetë i pastër dhe çdo gjë e ka bërë për një jetë më të mirë. Skandali, 400 euro për dy vula të zonës Shengen. Falsifikuesi i gris pasaportën qytetarit Publikuar më 08.01.2019 nga Dionis Xhafa “Fiks fare” denoncoi me zë dhe figurë një person, i cili kundrejt 400-500 euro, arrinte të kalonte qytetarë të ndryshëm në zonën Shengen Personi punonte si taksist në afërsi të doganës së Kapshticës në Korçë dhe, duke bashkëpunuar me policë grekë, bënte manovra me vulat në pasaportë. Një qytetar u ankua në “Fiks Fare” se në vitin 2015, kur sapo kishte përfunduar afatin 3 mujor të qëndrimit në zonën Shengen, kontaktoi me këtë person. Pasi i tregoi problematikën i tha se nëse pranonte të paguante 500 euro ai i rregullonte të shkonte sërish në Greqi. “500 eurot i donte që t’ia jepte edhe një polici grek që kishin marrëveshje bashkë. Ky person i kombinonte ditët me vulat në pasaportë. Nëse kisha hyrë në datën 1 janar në Greqi, në datën 3 janar kisha dalë nga Italia”, thotë qytetari, i cili me këtë kombinim fitonte edhe rreth 3 muaj të tjerë qëndrim në zonën Shengen. Më tej shton se në vitin 2015, e kontaktoi këtë person në Korçë. “Po prisnim poshtë një pallati. Pasaporta hidhet nga një pallat e mbështjellë. Atje u tremba se çfarë po ndodhte” thotë ai, ndërsa pohon se pasi mori pasaportën, ka udhëtuar po me këtë person drejt qytetit të Kozanës në Greqi. “500 eurot ia kam dhënë pasi kam shkuar në Kozanë. Më pas kam marrë një vizë punë 1-vjeçare. Mu dha rasti të ikja në Zvicër, pasi kisha të fejuarën time. Kam kaluar transit në Gjermani dhe më pas në Zvicër. Në datën 9 dhjetor 2018 kam tentuar të iki në Zvicër nga Maqedonia. Në Zvicër më ndaluan. Më thanë s’ke lekë dhe bileta kthyese. Ata më kanë thënë se do më bënin një verifikim të vogël. Rezultoi se kisha dy vula false. Pasaportën ma nxorën jashtë përdorimit. Më kanë dhënë disa dokumente dhe më kanë çuar në Maqedoni. Në Maqedoni s’kisha dokumente identifikimi dhe më çuan sërish në Zvicër. Shkova në Zvicër dhe më dhanë pasaportën dhe më thanë se do marrësh dënimin” thotë qytetari. I pyetur nëse e njeh këtë person, thotë se po, ndërsa kërkon vetëm që emri i tij të jetë i pastër dhe çdo gjë e ka bërë për një jetë më të mirë....... http://shekulli.com.al/skandali-400-euro-per-dy-vula-te-zones-shengen-falsifikuesi-i-gris-pasaporten-qytetarit/

 • Insider
  Jan 12, 2019., 15:53 •

  Alles wie immer ein Skandal Da kommt heraus, das ein vorbestrafter Krimineller, auch noch die Identität des Bruders benutzte, der sich im Ausland befindet. Als Beide eine Karte beantragten, flog das auf. Zwei Gefängnis einmal die Einwanderer Bruder, Identitätsdiebstahl genannt und entdeckt 12, Januar 2019 Aktie Die Kündigung des Verhaltens von „Ally Firma Safran“ ergab, dass eine 42-jährige aus Fier, mehrmals wegen Betrug verurteilt, nahm der Name Immigranten Bruder dient zwei Gefängnisstrafen zu seinem Namen, unbemerkt von der Justiz. Ein paar Jahre nach einer 10-jährigen Haftstrafe wegen „Betrug, Urkundenfälschung und Unterschlagung von Staat Pflicht“, schleimig Alban, eine 42-jährige aus Fier Einnahme angewandt biometrischen Pass und neuen Personalausweis. Während sein Name mit einem 10-Jahres-Satz verknüpft wurde, entschied schleimig den Namen seines Bruders zu bilden, der in Italien lebt. Die erste Anwendung des Namen des Bruders, nach der Staatsanwaltschaft eine Untersuchung eingeleitet, nachdem die Warnung des Unternehmens im Juni 2015 und Alban schleimig wird, wurde Anfang 2016 mit L.Muço Namen Pass ausgestattet. Aber 42-jährige diese neue und frische Identität verwendet, um neue Verbrechen zu begehen. Die Überprüfungen durch die Fier Justizbezirksstaatsanwaltschaft durchgeführt stellt sich heraus, dass er 2016 zweimal in den Jahren verurteilt und 2017 wegen „Betrug“ und „falsche Anschuldigungen“. In beiden Fällen trat er mit dem Namen Bruder vor Gericht, wenn er verurteilt wurde, ohne durch das Justizsystem diktiert wird. Der Betrug wurde erst entdeckt, nachdem sein Bruder in dem albanischen Konsulat in Mailand angelegt und Kollisionsdaten zeigten Alarmsystem. Kurz danach das Unternehmen die doppelte Identität des Ministeriums des Innern und Anfang 2016 gekündigt, begann die Staatsanwaltschaft eine Untersuchung ein. Versteckt hinter seinem Bruder Identität Fall Albano MUCOS ist nicht nur Betrug Identitäten in Fier angeprangert. Die Firma „Allied Safran Group“ hat angeprangert kürzlich 38 Fälle von Identitätsdiebstahl oder Verallgemeinerungen zu ändern. Untersuchungen der Staatsanwaltschaft durchgeführt Fier, schloss Deliverance Sino dass Albano schleimig zwei Strafen mit dem Namen des Einwanderers Bruder litt, nur nach Überprüfung von Fingerabdrücken. https://boldnews.al/2019/01/12/dy-here-burg-me-emrin-e-vellait-emigrant-vjedhja-e-identitetit-dhe-si-zbulua/

 • Wahl Betrug geplant und die Phantom Wahlreform seit 18 Jahren: abgelaufene ID Karten können benutzt werden – Marina Durres – Albanien
  Jan 30, 2019., 18:24 •

  […] Skandal mit Ludgar Vollmer auch so geplant war vor 18 Jahren rund um den Visa Skandal. 1,4 Millionen ID Karten, Pässe sind abgelaufen und was nun? Wahlreform und niemand glaubt mehr der peinlichen EU Commission und Delegation, oder der […]

HINTERLASSE EINEN KOMMENTAR

Wird geladen
×