20 Jahre Geldwäsche Imperium von Western Union / Unions Bank mit Edmond Leka

Alles lange gut bekannt, vor 20 Jahren schon, der Partner der Deutschen Postbank, Deutschen Bank. Es sollte nicht verwundern, wenn Nicht Banker vor aller Augen solche Lizensen erhalten, wenn es um Mord und Bürgerkrieg geht und der Plünderung eines Staates. Bei der Offshore Abi Bank ist Rezzo Schlauch Vize Vorstand, natürlich mit Albaner Frau, Tradition im Betrugs, Bestechungs Geschäft mit der Albaner Mafia vor Ort schon mit Hochtief. Alle Gesetze, wurden schon damals ignoriert, denn es gab kein Lizenz Gesetz damals, man schmierte einfach Alle, machte Verträge mit der Super Mafia für das Duty Free Geschäft mit Elona Caushi, der Gjoni Mafia. Das Militär musste wie in Deutschland ruiniert werden, denn dann laufen wie in Deutschland, dem Pentagon die Milliarden schweren Betrugsrüstunggeschäfte erst richtig an. Willige dumme Quoten Frauen machen dann gerne mit. Deswegen gibt es unzählige Fototermine mit der Prominenz der Albaner Mafia mit der Deutschen Botschafterin Susanne Schütz, welche dann hohe Reisespesen Abrechnungen und PR Show organisiert für die Verbrecher Kartelle.
Die Ehefrau von Edi Rama sitzt natürlich auch im Vorstand.

Man schleppe in 1999, Stapelweise kriminelle Dolmetscher aus dem Kosovo, hat bis heute die besten Verbindungen zu diesen Gestalten, welche vom Steuerzahler finanziert werden, mit dubiosen NGO’s.

Eine Profi Betrügerin mit gefälschten Prof. Titel u.a. den sogar die New York Times schrieb darüber, das Uni in New York, niemals eine Lizenz für die Mafia Uni in Tirana gab. beigefügen Lebenslauf und in den folgenden Links:

Außerordentliche Professorin der New York Universit
y, Tirana, Albanien,www.unyt.edu.al

Andere berühmte gefälschte Diplome, von Mafia Unis u.a. für Renzi Bossi, der nie in Albanien war und sogar bei einer Fakultät studierte, die es ebenso nie gab. Ein Anti-Mafia Fall, in Italien ** In Albania, Can a U.S. Diploma Deliver? – The New York Times

Anduena Stephen, die NRW Mafia, mit Honorar Konsul Titel

Null Qualifikation damals die „Sprint“ Bande, lebt bis heute von Staatlischen Geldern im Profi Betrugsmodell, Deckmantel für die Drogenkartelle und dem Frankenstein der Albanischen Politik: Ilir Meta, der schnell Präsident wurde, als er erneut verhaftet werden sollte in 2015, durch den Generalstaatsanwalt, der US Botschaft, die Steinmeier Bande es verhinderte.

John McCain der auch die MEK Terroristen promotete wie Jula Klöckner, ist nun verstorben, der nur Verbrecher Syndikate, Terroristen promotete, hohe Millionen Summen auch mit korrupten Deutschen des Auswärtigen Amte umleitete. Besonders beliebt die „White Helms“ Finanzierung, oder Tausende von NGO’s bis zum Gender Wahnsinn, damit die Dümmsten einen Job haben. Union Bank kam praktisch Zeitgleich mit dem Bürgerkrieg nach Albanien, wobei Western Union, praktisch wie die Mafia sich Familäre Sicherheiten geben lässt, vom Lizenznehmer. Geldwäsche Banken im Balkan sind Tradition, oft in Hand von Profi Kriminellen. OSCE Bericht, ABI Bank mit Rezzo Schlauch gehört ebenso dazu und seiner Albaner Tuzzi.

2004: im illegalem Betrugs und Bestechungsgeschäft mit dem Flugplatz in Tirana

Die ab 1997 aufgebaute Geldwäsche US Firma Western Union, ist ein Parade Beispiel der durch die Amerikaner aufgebauten Geldwäsche System rund um Drogen, Betrug und in 1999 kam dann noch die USAID finanzierte Geldwäsche Bank: American Bank of Albania dazu, welche Betrug, Geldwäsche und Dokumenten Fälschung zum System erklärten, über den AAEF Fund. In Deutschland ist man Partner der Post.

AAEF Reklame Tafeln an der damaligen National Strasse nach Tirana, wo man Tausende von illegalen Grundstücken verkaufte

Abgeordneter der Mafia Stadt: Vlore Deputeti Edmond Leka: Gati reforma e ujit në Vlorë...

Edmond Leka

Chairman of Supervisory Board, Union Bank Sh.a.

Western Union” i Edmond Lekës, “shtëpia e verdhë” e lekëve të pista të shtetarëve dhe botës së krimit, 1132 transferta në 10 vite, dosja në dorë të SHBA

“Western Union” i Edmond Lekës, “shtëpia e verdhë” e lekëve të pista të shtetarëve dhe botës së krimit, 1132 transferta në 10 vite, dosja në dorë të SHBA

OSBE, në shtator 2015 e skedoi publikisht si “biznes mafioz”, kjo është pikënisja për operacionin që do të nis në shtator 2018, për të “hedhur në erë” këtë “tunel” kalimi të pasurive të krimit, drejt ishujve e shteteve, ku lulëzojnë lirshëm banka-bandat dhe “depot” offshore

Operacioni anti-krim i ndërkombëtarëve, për të goditur, sekuestuar e rikthyer në Shqipëri, pasuritë kriminale e korruptive të shtetarëve dhe boseve të bizneseve “VIP”, do të nis me “letrat” dhe provat e regjistruara me detaje tashmë, të aktivitetit të “korrieres” bankë-bandës mafioze “Western Union” që administrohet nga Edmond Leka, si “tuneli” i “nëndheshëm”, nëpërmjet të cilit, në 20 vitet e fundit (qysh nga koha e ish-shefit të tij, Mëhillit të lekëve të drogës së Zvicrës), kanë kaluar ilegalisht, afro 12 miliardë euro dhe 21 miliardë USD, të “prodhuara” me korrupsion, grabitje-shitje-blerje pasurish kombëtare e individuale, me miliarda koncesionesh, zhvatje fondesh publike, ku 45% këtyre miliardave, janë pjesë e borxheve të huaja, që janë marrë nga qeveritë shqiptare për investime publike, por kanë përfunduar në pasuri të shtetarëve. “Ujqërit” me ngjyrë blu, të kuqe, rozë, mavi e jeshile dhe bandat e tyre ekonomike-financiare me logot “Kompani VIP”, që janë ende në pushtet, shtet, politikë e aktivitete biznesi me shtetin, kanë marrë sinjalin e qartë, se operacioni për sekuestron financiare të tyre, do të nis nga “tuneli” i tyre i përbashkët “Western Union”, nëpërmjet të cilit, ata kanë kaluar miliardat për në ishujt e offshoreve të krimit, në vende të pa zhvilluara e nëpër “shpella” financiare, me tabela “Banka”, tipik si të llojit “Banka Fullani-Sejko”, “Fondi Besa-Ilir Meta”, “Abi-Rama” etj, etj të cilat e kanë themelin dhe çatinë, në themelin, miliardat dhe modelin “VEFA”, “XHAFERRI”, GJALLICA”, POPULLI” e “SUDE”. Sipas letrave, që tashmë i ka në dorë SHBA, konfirmohet se operacioni financiar i sekuestrim-shtetëzimit të parave të pista të shtetarëve dhe botës krimit, do të nis nga “tuneli” me emrin “Western Union”, nëpërmjet të cilit është bërë transporti i lekëve, me “korrier” Edmondin (Jo Edmond Bego), që edhe mbiemrin e ka me termin “Leka”. Të dhënat e skeduara nga ndërkombëtarët, kanë zbuluar se në harkun kohor, të viteve 2007-2017, nga ky uninon financiar, janë kryer 1132 transferta të “majme” parash “të zeDas Geldwäsche, System mit der Union Bank des Super Gangsters: Ervis Martinaj (aus Burrel, das ist noch schlimmer wie Tropoje und Kukes), der auch für die jeweiligen Regierungen Geld wäscht. Eigene Killer und Mord Banden und unbehelligt in Tirana, hat nicht jeder. Die Aserbeidschanische Mafia, der Gangster Rezart Taci, Damir Fazlic hatten dort Konten, neben der American Bank of Albanien, Mega grosse Geldwäsche Banken.Die Gerichts Anträge der Mafia Geldwäsche Bank: Union Bank, gegen Damiz Fazlicc, wo vor wenigen Monaten der COE der Credins Bank: Artan Santo hingerichtet wurde.

 

za”, pasuri e bosëve të “Unionit Shtetarë-Biznese-Banda-Krimi”, ku kryesojnë Sali Berisha, Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Edi Rama, Lulzim Basha, Arben Ahmteaj, Klodian Allajbeu, Tom Doshi, Genc Ruli, Anastas Angjeli, Sadri Abazi, Genc Pollo, Rakip Suli, Fatmir Mediu, Ardian Fullani, Gjin Gjoni, Argita Malltezi, Ilir Beqaj, Shkëlzen Berisha, Vasil Naçi, Bashkim Ulaj e shumë të tjerë. Nga kjo “gjurmë” e zbuluar dhe e provuar tashmë, do hidhet hapi i parë, drejt “shpellave” të parave e pasurive të konvertuara në vlera financiare, të cilat u janë plaçkitur e vjedhur shqiptarëve dhe Shqipërisë, gjë të cilën, me sa kemi informacion e di shumë mirë dhe Christina Gold, Presidente e “Western Union Financial Services Inc” e cila, në vitin 2004 vizitoi Shqipërinë, pikërisht sepse kishte sinjal, që Leka i sponsorizimeve të PD, PS, LSI e PR, kishte nisur ta përdorte këtë biznes, si “tunel” për transerfimin e parave të pista të shtetarëve, bizneseve e bandave kriminale shqiptare. Ndërkohë që ky opeacion, nis në shtator 2018, kujtojmë se më 19 shtator 2015, “administrator” sekseri Edmond Leka i “shtëpisë së verdhë” të parave të pista, u publikua në Raportin Sekret të OSBE, si “distributor” i pastrim-kalimit matanë kufirit shqiptar, të këtyre miliardave, duke i çuar në shtetet dhe ishujt e ofshoreve të krimit. Shtatori, do të jetë nisja e goditjes ndërkombëtare e sipas informacionit që disponon “PAMFLETI”, hetimi ka shkuar dhe do të veprojë, deri tek “vrima” e brezit të dhjetë familjar e miqësor, ku shtetarët, biznesmenët dhe kriminelët, kanë fshehur me tjetërsime, pasuritë dhe llogaritë bankare, emrat dhe vlerat konkrete të cilëve do të bëhen publik, madje dhe me letra përfaqësimi avokatore, të lëshuara nga “shtëpia e verdhë” me emrin “Western Union”, gjurmë që mund të çojnë edhe tek “lingotat e verdha” të Thesarit të Krrabës…   Raporti Sekret i OSBE, 19 shtator 2015, për Edmond Lekën dhe ““Western Union” “Edmond Leka është Drejtor Ekzekutiv dhe pronar i “Union Bank”, përfaqësues i “Western Union” për Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë. Kompanitë e tij, dyshohet se kanë shërbyer për të transferuar shuma marramendëse parash, në shumë raste nga burime të paligjshme, njihet si sponsor i financiar i fushatave elektorale të PD”. – (VIJON) – https://pamfleti.net/western-union-i-edmond-lekes-shtepia-e-verdhe-e-lekeve-te-pista-te-shtetareve-dhe-botes-se-krimit-1132-transferta-ne-10-vite-dosja-ne-dore-te-shba/

 

Schlagwörter: ,

KOMMENTAR(E) (9)

 • navy
  Aug 26, 2018., 13:42 •

  der bankrotte Staat, mit Bauschrott an allen Ecken Altes Mafia Modell, schlimmer denn je: 40 MIllionen € Reisespesen hat Edi in 2017, ein kopiertes Modell der korrupten Berlin und EU Politiker, der Deutschen Botschafterin, welche für Foto Termine und PR Shows enorm viel Reisen und Spesen absetzen über Pauschalen auch erfundenen Unterkunfts Paschalen, angebliche Mieten für Zimmer. Dabei hat es nur für Reisen mit dem Flugzeug verbracht, von unseren Steuern, Premierminister der ärmsten in Europa, er sei „kein Luxus und Geld mögen.“ Dies sind Daten, die sich auf Zahlungen durch das Finanzministerium gemacht. 2018 ist für die folgenden Monate.

 • Abgeordnete des Mafia Parlaments mit grossen Geldsummen im Auto – Marina Durres – Albanien
  Sep 02, 2018., 00:24 •

  […] Western Union, Credins Bank, Abi Bank reine Mafiöse Geldwäsche Banken, wie zuvor auch die American Bank of Albania, die grösste Betrugsbank in der Geschichte von Albanien. […]

 • navy
  Sep 17, 2018., 12:53 •

  wieder eine Wechselstube in Vlore überfallen, was es in 1997-98 nicht einmal gab. Genau gesagt. bewaffnter Raubüberfall http://shqiptarja.com/lajm/vlore-grabitet-pronari-i-exchange-autoret-e-sulmojne-kur-po-mbyllte-dyqanin-dhe-i-marrin-parate

 • Die Saudi Terror Verbindung von Bin Laden und Kollegen bis heute in Tirana und im Balkan – Albanien News
  Okt 24, 2018., 12:35 •

  […] Der Partner der Deutschen Post, die Geldwäsche Überweisungs Firma: Western Union, […]

 • BuckZiehsMutter
  Nov 26, 2018., 15:22 •

  Das Geldwäsche, System mit der Union Bank des Super Gangsters: Ervis Martinaj (aus Burrel, das ist noch schlimmer wie Tropoje und Kukes), der auch für die jeweiligen Regierungen Geld wäscht. Eigene Killer und Mord Banden und unbehelligt in Tirana, hat nicht jeder. Die Aserbeidschanische Mafia, der Gangster Rezart Taci, Damir Fazlic hatten dort Konten, neben der American Bank of Albanien, Mega grosse Geldwäsche Banken.

  20 Jahre Geldwäsche Imperium von Western Union / Unions Bank mit Edmond Leka

  Die Gerichts Anträge der Mafia Geldwäsche Bank: Union Bank, gegen Damiz Fazlicc, wo vor wenigen Monaten der COE der Credins Bank: Artan Santo hingerichtet wurde. Betrüger, Geldwäsche, auch rund um die ABI Bank, wo natürlich Rezzo Schlauch mit seiner Albaner Tussi erneut in Geldwäsche und Betrugs Geschäften herumtobt.
  Investigim

  “Mbreti” i kazinosë: Skema e përfshirjes së Ervis Martinajt në tregun ilegal të bixhozit

  Një hetim i Prokurorisë dhe dokumentet gjyqësore tregojnë se i dyshuari për përplasjen e përgjakshme në lokalin “Monopol”, Ervis Martinaj u përfshi në tregun ilegal të lojërave të fatit përmes një rrjeti kompanish pa licencë dhe fitim, ndërkohë që kreu transaksione multimilionëshe nën hundën e institucioneve të zbatimit të ligjit.
  Polizeikräfte, die die American Hospital 2 umgeben haben, die für Ervis Martinaj Behandlung gelegt wird, | Foto: LSA https://lapsi.al/2018/11/26/investigimi-mbreti-i-kazinose-skema-e-perfshirjes-se-ervis-martinajt-ne-tregun-ilegal-te-bixhozit/   2012 wurde durch den Hillary Clinton Gangster Bajraktary, 80.000 $ bezahlt an Obama, wie das FBI ermittelte für dieses Foto Obama - Edi Rama 80.000 $ Foto

  • Insider
   Nov 13, 2021., 09:05 •

   Das ehemalige Rezart Taci, Öl Imperium, war direkt ein Geldwäsche Imperium der Cosa Nostra Llogaritari Italian Fabio Petruzzella u arrestua dhe akuzohet se ka ndihmuar në pastrimin e parave të Cosa Nostras në Shqipëri. Ai kishte një rol kyç në këtë operacion. Fabio Petruzzella, Rezart Taçi,Francesko Zumma Fabio Petruzzella, Rezart Taçi dhe Francesko Zumma Petruzzella ishte vëllai i një gjyqtareje në Itali, e cila është e famshme për lirimin nga akuzat të një ministri të famshëm të viteve 90 të qeverisë së të famshmit kryeministër Andreoti, i akuzuar edhe ky ashpër për lidhje me mafian. Për gjyqtaren në Palermo, Marina Petruzzella, ish-ministri i Demokracisë Kristianesë, Calogero Mannino nuk ishte fajtor për akuzën se ka pasur një rol në negociatat shtet-mafia. Vendimin ajo e mori në në Pallatin e Drejtësisë të Palermos “Lirohet i akuzuari për veprën penale pasi nuk e ka kryer”, tha ajo, në vendim, videon e së cilës është më poshtë. Për Manninon, të pandehurin e vetëm në gjyq që zgjodhi procedurën e shkurtuar, prokurori i kishte kërkuar 9 vjet dhe ndalim të përjetshëm nga detyra publike. https://shqiptarja.com/lajm/pastrim-parash-spak-shpall-ne-kerkim-rezart-tacin-arrestohen-2-njerezit-e-besuar-te-tij

 • Nach Jahren wurde Bardhok Pllanaj, „Pate von Shkoder“ festgenommen – Marina Durres – Albanien
  Dez 04, 2018., 07:29 •

  […] 20 Jahre Geldwäsche Imperium von Western Union / Unions Bank mit Edmond Leka […]

 • FAZ: Kriminelle EU Partner : Strategische Allianzen mit Kriminellen, Terroristen, Drogen Baronen – Marina Durres – Albanien
  Jan 26, 2019., 22:13 •

  […] 20 Jahre Geldwäsche Imperium von Western Union / Unions Bank mit Edmond Leka Vollkommen identisch die damaligen Drogen und Verbrecher Kartelle, wie vor 15 Jahren, denn jeder Mörder und Drogenboss läuft in Europa und Albanien frei herum. […]

 • Insider
  Feb 08, 2019., 04:10 •

  Wie bei den Mafiösen Umtrieben für Drogen Plantagen und Kokain Import mit der ProCredit Bank mit dem EU Agrar Fund, wird nun für eine angebliche Enegie Effienz für Private Bauten, neue EU Kredite, über die rine Geldwäsche und Mafia Bank: Unions Bank verteilt werden. wo erneut nur Mafiöse und illegale Vorhaben finanziert werden. EBRD Kredite sind immer schon mit über 50 % gestohlen worden, verschwanden im "Schwarzen Loch" eines "Failed State" AlbControl ist massiv wegen vielen falschen Verträge, weit überteuert von der Staatskontolle angegriffen worden, aber auch schon vor Jahren. Alles wird von Ausländern korrumpiert als System oft von Betrügern, gesuchten Verbrechern sogar. Die einzige Institution welche in den letzten Jahren funktionierte mit Bujar Leskaj, die Staatskontrolle. Dieses Institut empfiehlt, dass Albcontrol künftig Maßnahmen zur Festlegung der Bedingungen des Standardvertrags / der Standardausschreibungsunterlagen und der Leistungsbeschreibung ergreifen und diese bei Vertragsabschlüssen mit Wirtschaftsteilnehmern nicht ändern sollte, um Transparenz und Gleichheit zwischen den Wirtschaftsteilnehmern zu gewährleisten Teilnehmer an Vergabeverfahren. 06/02/2019 11:00 Albcontroll Auditimi në Albcontrol, KLSH: Probleme me tenderat, është shkelur barazia Unfähig in der Klientelwirtschaft einfachste Strukturen des Controllings in der Zentralbank aufzubauen, erhält nun Adrian Fullani, einen neuen Job in der Zentralbank von Montenegro. Das Betrugs und Selbstbedienungs Chaos, der Inkompetenden Räuber war nach Jahren so gross, das 6,6 Millionen € gestohlen wurden, heimlich aus altem Geld zur Seite geschafft wurden und die verantwortlichen Dumm Frauen des Controllings wie immer, wie Deutsche Minister nicht wussten, was ihr Job seit. U arrestua për zhdukjen e 6.6 mln $, Fullani post në Bankën Qendrore të Malit të Zi February 6, 2019 17:01 http://www.gazetadita.al/u-arrestua-per-zhdukjen-e-6-6-mln-nga-bsh-fullani-emerohet-anetar-bordi-ne-banken-qendrore-te-malit-te-zi/  

  BERZH financon Union Bank me 6 milionë euro për të nxitur investime në energjinë e gjelbër në Shqipëri

  07/11/2018 5:31 PM 0 komente
  Nxitje e re për eficencë në energji me mbështetjen e BE-së, Austrisë dhe donatorëve dypalësh… Sektori privat i ndërtimit dhe rezidencial në Shqipëri do të përfitojë nga një akses më i gjerë në financim, falë huasë prej 6 milionë eurosh që Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) i mundëson Union Bank Albania. Financimi i ri për Shqipërinë mundësohet nëpërmjet Programit 85 milionë euro të BERZH për Ballkanin Perëndimor, për Financimin e Ekonomisë së Gjelbër. Programi është një nismë e përbashkët e Bashkimit Europian (BE), donatorëve dypalësh dhe vendet përfituese, të cilat bashkëpunojnë nën Kuadrin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor (WBIF) dhe implementohet në partneritet me Sekretariatin e Komunitetit të Energjisë. Ministria Federale Austriake e Financave do të mundësojë lehtësi dhe bashkëpunim teknik në mbështetje të investimeve për teknologjinë e gjelbër. Union Bank, klient i BERZH që prej vitit 2008, do t’jua huazojë këto fonde klientëve të saj në mbështetje të investimeve në projekte me performancë të lartë eficence në energji në banesa private ose në ndërtesa rezidenciale. Klientët do të kenë mundësi të investojnë në izolim, panele diellore, bolierë eficentë dhe teknologji të tjera të gjelbra. Mbështetja e BERZH për investime në energjinë e gjelbër vjen në sajë të angazhimit të BERZH ndaj objektivave të Marrëveshjes së Parisit në vitin 2015. Për të dhënë kontributin e saj ndaj këtyre objektivave, BERZH ka si synim që 40% të investimeve të saj vjetore prej rreth €9 miliardë të jenë financime për klimën. Ky synim është tashmë drejt përmbushjes. Programi i GEFF mundëson financim për përmirësimin e eficencës energjetike në banesa nëpërmjet një rrjeti prej më shumë se 130 institucionesh financiare lokale në 24 vende, të mbështetura me rreth €4 miliardë fonde nga BERZH. Henry Russell, Drejtor i BERZH për Institucionet Financiare në Ballkanin Perëndimor, Bjellorusi, Moldavi dhe Ukrainë u shpreh: “Ky është rasti i parë ku një bankë në Shqipëri bëhet pjesë e këtij programi të vlerësuar ndërkombëtarisht, me qëllim përdorimin e fondeve të këtij programi për klientët përdorues dhe tregtues të teknologjisë së gjelbër në Shqipëri. Bashkë me Union Bank dhe me mbështetjen e Bashkimit Europian, Qeverinë Austriake dhe Kuadrin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor, ne do të punojmë për të rritur kreditimin për eficencën në energji të banesave dhe për të nxitur konkurrueshmërinë në sektorin financiar.” Gazmend Kadriu, Drejtor i Përgjithshëm i Union Bank shtoi: “Në bashkëpunim me BERZH-in, Union Bank ka implementuar një numër projektesh të suksesshme. Nëpërmjet kësaj kredie të re nga programi i GEFF, Union Bank do të ketë mundësi të mbështesë investime në projekte me eficencë energjie në banesat private. Duke zgjeruar kredidhënien për eficencë energjie në banesa private, ne promovojmë më tej objektivat tona sociale dhe mjedisore”. http://www.monitor.al/berzh/

Wird geladen
×