ARCHIVE

Robert Bosch , Agnes Bernhard: Peinlichkeiten der EU Abzock Mafia

Eine peinliche IRZ Leiterin und die sinnlose EURALIUS Betrugs Organisation macht in Brüssel Selbst Darstellung mit einer NGO Frau, die sich Justizministerin schimpft. Das gibt Millionen schwere Reise Spesen, wo das Resultat der Profi Kriminellen „CAMORRA“ Institution immer absolut Null ist. Warum ein abgehalfteter früherer OSCE Botschafter nun an einer solchen PR Show teilnimmt, erschliesst sich nicht.

„Die EU Justiz Missionen und IRZ-Stiftung: Peinlichkeiten der Inkompetenz und Organisierten Kriminalität“

Die EU Justiz Missionen und IRZ-Stiftung: Peinlichkeiten der Inkompetenz und Organisierten Kriminalität

Abteilung der „useful idiots“, wenn Etwas nicht funktionieren soll. Die Vorsitzende der NGO Idioten von Georg Soros darf sich auch produzieren, nennt sich nun Justizministerin in Albanien: Etilda Gjonaj (Erfahrung und Qualifikation absolut Null)

Obwohl kein Gesetz seit 1993 implementiert ist, Wild West in Albanien herrscht, lobt man sich selber. Es gibt nicht einmal Richter, oder Staatsanwälte, welche Gesetze kennen, oder gar ein Anklage vorbereiten können.

Albania’s judicial reform praised by Dutch experts in Hague as best in Balkan

23/05/2018 17:14

EU Verbrecher Bande in Tirana, der Inkompetenz

Profi Betrügerin aus Österreich die letzte Leiterin der Justiz Mission. Erfahrung Null: Dr. Agnes Bernhard

“Reforma në drejtësi”, Xhafaj: Pastrojmë sistemin. Ekspertët holandezë: Modeli më i mirë

Reforma në Drejtësisë, është përshkruar nga ekspertët holandezë si revolucionare dhe e guximshme”. Ekspertët e kanë quajtur Reformën në Drejtësi në Shqipëri, si një nga modelet më të mira për reformimin e sistemeve të drejtësisë në Ballkanin Perëndimor, por dhe vende të tjera.

Në një takim të organizuar në Hagë, nga ambasada shqiptare në Holandë në bashkëpunim me Qendrën për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar (The Center for International Legal Cooperation (CILC) ishin të pranishëm ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, dhe ajo e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

”Reformat në Shqipëri, kurrësesi nuk mund të konsiderohen kozmetike dhe përkundrazi mund të quhen si një përpjekje e guximshme dhe unike në llojin e saj”,-deklaroi Robert Bosch, ish-Ambasador i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe moderatori i tryezës së diskutimeve.

Ministri i Brendshëm Xhafaj tha se ajo çka pritet nga kjo reformë është pastrimi i radhëve të sistemit nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar, të paaftë dhe të lidhur apo ndikuar në vendimmarrjen e tyre nga bota e krimit, krijimi i institucioneve të reja që sigurojnë më shumë pavarësi të sistemit, krijimi i mekanizmave që garantojnë balancë dhe kontroll efektiv të sistemit në luftë me koorporatizmin dhe korrupsionin.

Ministrja e Drejtësisë, gjatë fjalës së saj, u shpreh se “në Shqipëri sistemi i drejtësisë është rindërtuar nga themelet. Jo çdo njeri është dashamirës ndaj sistemit të ri për shkak se kanë shumë për të humbur. Rrjedhimisht, ndryshimet rrënjësore në sistemin ligjor shqiptar nuk lidhen vetëm me ligjet dhe rregullat, por edhe me zemrat dhe mendjen e njerëzve”.

Më tej, përpara auditorit, ministrja Gjonaj deklaroi se “jemi krenar që jemi asistuar nga një numër ekspertësh dhe akademikësh me experiencë, si edhe nga ekipi i CILC në ndryshime e mëdha që po ndërmarrim dhe të cilat qysh tani, kanë sjellë shumë zhvillime. Pa ndihmën e vendeve të tjera, qeveria dhe administrata publike do e kishte të vështirë të ndërmerrte reforma të një shkalle të tillë”.

Eric Vincken, zëvëndësdrejtor i CILC përgjegjës për drejtimin e ekipit të ekspertëve holandez tha se “reforma ligjore në Shqipëri është e një shkalle historike dhe e pashoq. Nuk është bërë kurrë më parë. Ka ndryshuar pothuajse çdo nen dhe kapitull të legjislacionit shqiptar. Gjithashtu, ne vlerësojmë miratimin në parim të marrëveshjes së Eurojust nga Shqipëria si dhe nëpërmjet pjesëmarrjes së Shqipërisë në platformat e tjera ndërkombëtare ajo është shndërruar në një anëtare me të drejta të plota të ekosistemit ligjor global. Hapja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian do të nxisë më tej qeverinë për të vijuar me reformat rrënjësore në Shqipëri”.

Në takim foli edhe zonja Agnes Bernhard, drejtuesja e ekipit të Euralius, e cila ndau me të pranishmit rolin që ka luajtur EURALIUS në hartimin e reformës, si dhe në zbatimin e saj.

http://www.kohajone.com/2018/05/23/

Ein junger Mann: Mikel Kasaj konnte aus dem Vlore Gericht fliehen, wo er wegen Entführung zur lächerlichen Strafe von 3,5 Jahren verurteilt wurde. Die Sicherheits Maßßnahmen waren schwer kritisiert worden: Nichts geschah.

http://lapsi.al/2018/05/23/video-29-vjecari-arratiset-ne-menyre-spektakolare-nga-gjykata-e-vlores/

Lefter Sulkaj : Der Eigentümer des „Deutschen Spitales“ in Tirana wurde verhaftet.

Der Eigentümer des „Deutschen Spitales“ in Tirana wurde verhaftet.

Lefter Sulkaj wurde verhaftet, 4 verschiedene Banken und Darlehens Betrügereien mit der Summe von über 2 Millionen €! Nicht nur die Regierung ist extrem dumm, sondern die einzige Wirtschaftsform ist Geldwäsche, Schein Firmen, Betrugs Firmen, Kredit Betrug und Betrug an Partnern als System.

Ausbildung und Erfahrung in einem gelernten Beruf wie immer Null.

Kush është biznesmeni supermashtrues nga Tirana, pronari i SPITALIT GJERMAN arrestuar sot që kandidoi edhe për deputet (Një aktivitet ia kanë pezulluar, tjetrin e vazhdon me ortakët)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:51 23-05-2018 

Spitali Gjerman dhe faksimile e bizneseve të Lefter Sulkajt

Ditën e sotme u arrestua adminstratori i Spitalit Gjerman, njëherësh pronar i kompanisë farmaceutike „Sulkaj“, Lefter Sulkaj.

Ky i fundit ishte shpallur në kërkim për veprën penale”Mashtrim”. Sulkaj ka mashtruar një numër të lartë personash si dhe 4 banka të nivelit të dytë duke përfituar 2 milionë euro. Mësohet se ai i mashtronte qytetarët se do i bënte aksionerë të biznesit të tij duke u marrë shuma marramendëse parash.

Pak kohë më parë Gjykata e Apelit në Tiranë dha masën ‘arrest me burg’ për administratorin.

Njoftimi i policisë:

Tiranë Nga specialistët për hetimin e krimit ekonomik dhe financiar u ndalua shtetasi në kërkim : – Lefter Sulkaj, 50 vjeç, banues në Tiranë. Ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Apelit Tiranë, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për veprën penale “Mashtrimi”, parashikuar nga neni 143 i Kodit Penal.

Po kush është LEFTER SULKAJ dhe si u zbulua gjithë mashtrimi“

Lefter Sulkaj është pronar i “Spitalit Gjerman”, që gjendet pranë Kishës Ortodokse, tek Rruga e Kavajës.

Fillimisht ishte një qytetar ai i cili e denoncoi në Prokurorinë e Tiranës, biznesmenin Lefter Sulkaj. Pas tij edhe një bankë të Nivelit të Dytë. E më pas… denoncime pafund nga të tjerë persona të mashtruar e të tjera banka.

Lefter Sulkaj është edhe investitor në fushën e ndërtimeve, aktivitet ky i regjistruar një vit më parë por që tashmë rezulton i pezulluar në QKB.

Por ndërkohë Sukaj rezulton ortak në një tjetër kompani e cila vazhdon aktivitetin e saj normal. Bëhet fjalë për “SULKAJ SHPK” e cila merret me tregtim me shumicë e pakicë, import eksport i mallrave të ndryshem industrial e ushqimore, si artikuj ushqimore të çdo lloji, prodhime buqësore, pije freskuese, bimë mjeksore, prodhime pyjore, tregetim me shumicë e pakicë të artikujve farmaceutike, imp-eks kryerja e shërbimeve farmaceutike. Tregtim te artikujve të kinkalerise, prodhime artistikse, material ndërtimi. Veprimtari ne fushen e ushqimit social, bar-bufe, restorant e hoteleri. Transaksione të ndryshme. Tregtim me shumicë e pakice, import eksport i materialeve dhe pajisjeve mjeksore.

Në këtë biznes Lefet Sulkaj rezulton ortak me Përparim Sulkajn dhe Ilmi Sulkajn. Statusi i “SULKAJ SHPK” rezulton aktiv.

Krahas biznesit, Sulkaj ka tentuar t’i futet edhe politikës. Në vitin 2001, Pronari i Spitalit Gjerman ka kandiduar për deputet nën siglën e Partisë Aleanca Demokratike, të Neritan Cekës. Megjithatë nuk ia doli dot të merrte besimin e zgjedhësve dhe nuk hyri në Kuvend./ newsbomb.al

Aktiviteti i pezulluar

farma.jpg

SULKAJ SHPK ende aktive me ortakët

farma1.jpgfarma2.jpg

http://www.newsbomb.al/

Komplett gefälschte Dokumente! Der Baufirmen Chef Dritan LLanaj, wurde verhaftet, der Wohnungen verkaufte, mit gefälschten Dokumenten, wo auch die Baugenehmigung gefälscht ist, ein System

Ndërtuesi i njohur Dritan Llanaj, pronar i firmës ndërtuese “Mesapliku 05 shpk”, lë qelinë raporton newsbomb.al.

Betrug mit Marmor Platten erneut in Durres, in der Rruga „Alexander Goga“

Die Gerichtsstrasse in Durres, wurde schon mehrfach saniert und jetzt kommt zum nächsten Diebstahl einfach nochmal Marmor Platten, welche schon den Rathaus Platz in ein rutschendes Chaos verwandelten, was an Stuttart 21, BER Flugplatz erinnert im Deutschen Betrugs Modell, korrupter Idioten.

Sozial Kredite, für höchst rangige Minister, Richter, man ist in Albanien, oder Deutschland, wo die KfW Banden auch nur noch stehlen. In Deutschland läuft das Über NGO’s, wo auch der grössste NGO Murks, noch hohe Geldsummen erhält, inklusive Phantom Lehrstühle, wie für Gender und der Betrügerin Susanne Baer *** Albanien kopiert das Mafiöse Betrugs System der Deutschen
Natürlich verbaut man erneut rutschige Marmor Steine, was schon Anfang April begann und man ignoriert die negative Erfahrung mit diesen bei Regen rutschigen Marmor Platten, welche angeblich importiert werden, welche ebenso leicht brechen, wie man in Durres mit dem Rathaus Platz sah, zuvor schon musste die angrenzenden Strassebeläge mit Marmor komplett saniert werden.

Billigster Marmor, aus dem „Tomorri“ National Park, abgerechnet wird hier aber erneut teuester Import Marmor. Kies Untergrund Null, mit allen Folgen, das sowas schnell zerstört wird.

http://top-channel.tv/2018/05/22/trotuare-te-rreshqitshme-ne-durres-ne-vend-te-pllakave-mermer-importi/

Das Administrative Gericht in Durres, verbietet, jeden Weiterbau des Betrugs Projektes „Velieri“ auf Antiken Grund „Zone A“ durch den Mafia Bürgermeister Vangjush Dako, der Durres mit Beton zerstörte, 270 Antike Stätten betonieren liess. Verantwortlich ein vorbestrafter Italienischer Architekt, der ebenso den Skenderbeu Platz in Tirana, mit den rutschigen Marmor Platten bauen liess, welche vor Eröffnung teilweise schon gesprungen waren. 80 % der Strände, oft Privat Grundstücke sind auch in 2018 im Bezirk Durres, von Kriminellen besetzt.

Trotuare të rrëshqitshme në Durrës. Në vend të pllakave, mermer importi

Në infrastrukturën rrugore të qytetit bregdetar të Durrësit po kryhen disa investime të rëndësishme, për funksionalitetin e të cilave, urbanistët dhe qytetarët shprehen skeptikë, ndërkohë që Durrësi përballet me problematika më të mprehta, siç është ajo e ujit të pijshëm dhe menaxhimit të mbetjeve urbane.

Ardian Muka, urbanist dhe këshilltar bashkiak, thotë: “Kjo është një ndërhyrje korruptive. Po shpenzohen 1,5 milionë euro për rikualifikimin e këtyre rrugëve që mund të shkonin për të zgjidhur problematikën e ujit, problematikën e plehrave që ndizen në qiell të hapur, për të zgjidhur problematikën e shimbledhësve që të shmangen përmbytjet”.

Me një vlerë prej 252 milionë lekësh po investohet përgjatë rrugëve “Aleksandër Goga” dhe “Egnatia”, por për urbanistin dhe këshilltarin e Partisë Demokratike, kjo ndërhyrje është e destinuar që të dështojë: “Do të rezultojë shumë shpejt një investim i gabuar, siç doli Veliera, rruga e plazhit dhe sheshi”.

Përveç sigurisë së lëvizjes së këmbësorëve në pllakat e lëmuara që po vendosen në trotuare, një tjetër shqetësim që konstatohet nga Muka është edhe fakti se këto pllaka importohen.

“Pllakat janë të rrëshqitshme. Është i njëjti standart që është zbatuar në sheshin kryesor të qytetit. Do të jetë problem në situatë shiu. Këto lloj pllakash nuk janë karakteristike të qytetit. Po vijnë gurë nga Italia, ndërkohë që Shqipëria po eksporton gurë nga Berati e Këlcyra”, tha Muka.

Interesimit tonë në lidhje me këtë ndërhyrje në infrastrukturë që ka zgjuar dhe reagimin qytetar e atë të specialistëve, në Bashkinë e Durrësit i përgjigjen me nevojën e zhvillimit urban të një qyteti turistik. Në këtë kuadër, sipas bashkisë, po bëhet standardizimi i rrugëve në bazë të Kodit Rrugor shqiptar dhe standardeve urbane të BE-së, duke i dhënë përparësi lëvizjes së qytetarëve dhe turistëve këmbësorë përmes trotuareve të gjera.

Top Channel

**** wer erhielt als Regierungs Mitglied, oder höchst rangige Richter Sozial Kredite! 140 Namen, meistens für Immobilien Kauf, illegal errichteter Schrottbauten. Der Kabinett Chef von Berisha. Oerd Bylykbashi ein dummer Gangster, wo allen Anzeigen schon von Mitarbeitern der Grundstücks Behörde in Tirana, ebenso in Durres, durch den Präfekten Genc Alizoti, niedergeschlaen wurden.

Zyrtarët dhe ish-zyrtarët që morën kredi si të pastrehë

Oerd Bylykbashi

Spiro Ksera

Ardit Çela

Visho Lika

Ervin Metalla

Nejla Peka

Gerd Hoxha

Roland Bejko

Dritan Ylli

Endri Hasa

Ndue Paluca

Nikoleta Paluca

Shkëlqim Spahiu

Dritan Reshka

Agron Tufa

Agim Kukeli

Selma Pagria

Krenar Çarçani

Arben Doci

Hasan Metuku

Klodiana Cankja

Kleves Bitro

Marjana Papa

Migena Bakalli

Eva Pustina

Vjollca Serjanaj

Gjovalin Prenga

Ëngjëllushe Dajko

Besnik Çobaj

Diana Troshani

Bashkim Shehu

Aurel Isaj

Ylli Alushi

File Ruka

Zefina Hasani

Paulin Kodra

Ilir Ibrahimi

Shkëlzen Çekrezi

Nezir Haldeda

Fatmir Konja

Donika Capi

Vasil Bicaj

Skënder Uku

Iva Zajmi

Elvis Çefa

Luan Përzhita

Ilir Pecnikaj

Lida Llakmani

Adriatik Alimadhi

Sonila Baka

Marsjola Duro

Edmond Arizaj

Elton Pasku

Marsida Omari

Vasil Curi

Enno Bozdo

Erkand Qerimaj

Kostandina Bezani

Isa Mella

Kujtim Sheshi

Elona Stavri

Arjana Çela

Kastriot Dervishaj

Arber Basholli

Julian Zonja

Xhevahir Spahiu

Majlinda Bozgo

Arben Shkodra

Valbona Vata

Merita Selimi

Bernina Kondi

Aleksandër Cavo

Cercis Durmishi

Flamur Kuçi

Alida Cepele

Saimir Bala

Kostana Furxhi

Edit Harxhi

Mevlud Matraku

Behar Dibra

Vikena Kamenica

Alban Serani

Manjola Merlika

Ermal Gjinaj

Florjan Nuri

Elvana Tivari

Rezart Tërshana

Enver Bytyci

Erald Elmasllari

Aurel Lamçe

Aljona Mansaku

Sami Nezaj

Flir Mosho

Drita Mandreja

Juljan Haxhiu

Selman Tema

Ermal Zaimi

Ëngjëllushe Llane

Veap Aga

Aneta Ndreu

Rexhep Polisi

Dede Kasneci

Sidrit Malevi

Evelina Koldashi

Haris Murana

Flora Pogace

Mentor Beqa

Esat Hasani

Ilir Kondi

Dorjan Teliti

Abaz Hado

Enkeledi Hajro

Gentiana Bektashi

Denis Gila

Mira Zoto

Ilir Mece

Resmi Hibraj

Rozeta Kuka

Sefer Korbeci

Odeta Kromici

Gjergji Papa

Fatmir Hoxha

Etrid Teliti

Avni Nezaj

Arben Skënderaj

Eduart Ypi

Arben Dollapaj

Gentiana Dorezi

Sabah Jemishta

Josel Pashko

Ramiz Metaliaj

Liljana Mlloja

Endri Mataj

Agron Gjekmarkaj

Marjeta Zaimi

Metush Saraçi

Elona Varfi

Endrit Lami

Aleksander Muskaj

Pëllumb Pacani

Apostol Prifti

Ivi Kaso
http://shqiptarja.com/lajm/te-pastrehet-140-zyrtare-te-larte-perjashtohen-nga-falja-e-kredive

Zu betoniert der Öffentliche Park des 1 Mai bei der Post durch Mafia Minister, Vangjush Dako und heute ist der Besitzer: Sokrate Mane: das Antike Römische Dorf, identisch die vielen illegalen Baut auf dem Antiken Theater ab 1996, vor allem ab 2013, wo die Abwässer ins Antike Theater entsorgt werden.

 

Wird geladen
×